Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żółknący cis

Odpowiada: Piotr Syga

Chciałabym się dowiedzieć, co jest z moim cisem. Posadziłam go na jesieni, a teraz gdy go śnieg obsypał, jedna z gałęzi zrobiła się zółtawa. Co z tym zrobić? Proszę o poradę.

Nie opisała Pani na jakim stanowisku rośnie cis i jaki jest duży. Jeśli był sadzony jesienią, z pewnością się jeszcze nie zadomowił (dobrze ukorzenił), co osłabia jego odporność. Podejrzewam, że rośnie na słonecznym stanowisku i do tego w suchym, piaszczystym podłożu. Właśnie w takich warunkach cisy najczęściej cierpią zimą, czego objawem może być żółknięcie igieł.

Co zrobić z takim drzewkiem? Najlepiej przesadzić je w lepsze dla niego miejsce. Idealne stanowisko to cień lub półcień. Podłoże powinno być żyzne, o odczynie obojętnym lub lekko alkalicznym (nie kwaśne) i dobrze utrzymujące wilgoć. Może też Pani pozostawić drzewko na miejscu gdzie rośnie (nawet na słońcu) lecz wtedy trzeba zapewnić mu lepsze podłoże. Do sadzenia proszę nie stosować kwaśnej, torfowej ziemi do iglaków jaką można kupić w sklepach ogrodniczych (cisy po prostu mają inne wymagania). Do sadzenia najlepiej użyć żyznej, nieco gliniastej ziemi ogrodowej, np. wykopanej z innej części posesji. Jeśli ziemia miałaby pochodzić ze sklepu, proszę szukać mieszanki z dużym udziałem kompostów i domieszką części mineralnych jakimi jest piasek i glina.

Czytaj też:

Cis zagadkowa roślinaJeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.

Skomentuj:

Żółknący cis