Co lubi fatsjobluszcz

Tamara Kochut-Piórecka

Mam roślinę przypominająca bluszcz. Jego liście są jednak większe i wzorzyste. Znajoma twierdzi, że to fatsjobluszcz. Jak mam się nią opiekować?

Fatsjobluszcz
Fatsjobluszcz
Fot. Ewa Napiórkowska
Odpowiada: Wiesław Gawryś

Zdjęcie przysłane przez Panią przedstawia fatsjobluszcz (Fatshedera lizei) 'Variegata'. Roślina ta jest krzyżówką fatsji i bluszczu. Po pierwszym z rodziców odziedziczyła dość duże liście (o średnicy 10-12 cm), po drugim wiotkie pędy. Jej gałęzie rosną pionowo, lecz wymagają podpór. Najlepiej prowadzić ją przy dość wysokim kijku, bo może osiągnąć ponad metr wysokości. Pojemnik, a właściwie wanienka, w której ją Pani posadziła, nie jest dla niej odpowiednim naczyniem, bowiem nie ma odpływu. Roślinę trzeba przesadzić do doniczki (z otworem w dnie i drenażem pod warstwą podłoża), a wanienkę można potraktować jako osłonkę. Wszystko po to, aby w naczyniu nie zalegała woda, bo fatsjobluszcz nie znosi zalania. Jest natomiast odporny na krótkotrwałe okresy niedoboru wody. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna i lekka, z dodatkiem odkwaszonego torfu. Jej żyzność poprawiamy, nawożąc fatsjobluszcz od marca do września jedną z odżywek dla roślin o dekoracyjnych liściach. Roślinę w mieszkaniu należy ustawić w pewnym oddaleniu od okna, bo lubi światło rozproszone. Latem można ją wystawić na ocieniony balkon. Liście trzeba regularnie przecierać z kurzu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Co lubi fatsjobluszcz