Przekrzywione pędy trzeba związać

dr Piotr Latocha, architekt krajobrazu, dendrolog

Po zimie i wiosennych opadach śniegu wiele iglaków się zdeformowało. Jak pomóc im odzyskać formę?

Zdeformowany, przekrzywiony iglak
Zdeformowany, przekrzywiony iglak
Jesienią zaniedbałem związywanie sznurkiem iglaków. Zimą ciężki śnieg zniekształcił krzewy. Co z nimi zrobić, by odzyskały dawną formę? Adam Korycki

Czasem po zimie pędy iglaków długo pozostają zniekształcone. Wówczas całe krzewy trzeba owinąć sznurkiem na kilka tygodni. W przypadku odmian o kolumnowym pokroju (to one najłatwiej tracą właściwy im pokrój) obok rośliny trzeba wbić palik, przywiązać do niej główny pęd, naprostowując go. Gdy zaczną rozwijać się pąki i ukazywać młode przyrosty, sznurek trzeba zdjąć, aby z kolei on nie zniekształcił młodych gałązek.

Jeżeli nadal niektóre pędy są krzywe, można je dyskretnie podwiązać do głównego konara za pomocą drutu lub sznurka (trzeba je zdjąć lub poluzować po pewnym czasie, żeby nie wpijały się w korę). W skrajnych przypadkach można gałęzie skrócić lub wyciąć. Teraz, na wiosnę, rośliny łatwo się zregenerują. Gdyby w przyszłym roku iglaki przysypał śnieg, radzimy go strącić jak najszybciej, zanim przygnie pędy. W razie bardzo niskiej temperatury lepiej poczekać na lekką odwilż - wtedy gałęzie stają się bardziej elastyczne (gdy mróz jest silny, możemy połamać sztywne gałęzie).

    Więcej o:

Skomentuj:

Przekrzywione pędy trzeba związać