Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oleandry - plamy na liściach

Odpowiada: Ewa Napiórkowska

Choroby roślin. Chory oleander - jak go leczyć?

Chore oleandry - małe, okrągłe, czasem owalne plamy na liściach z szarym lub jasnobrązowym środkiem i ciemnym obrzeżeniem
Chore oleandry - małe, okrągłe, czasem owalne plamy na liściach z szarym lub jasnobrązowym środkiem i ciemnym obrzeżeniem
Fot. Shutterstock
Pytanie: Kupiłam oleandra, który był w strasznym stanie i miał plamy na liściach. Teraz takie plamki zauważyłam na innym domowym oleandrze. Czy został zarażony? Czy mam kurować obie rośliny, czy też wszystkie oleandry które mam, nawet te, które nadal są zdrowe?

Odpowiedź: Rośliny zaatakowane zostały przez chorobę grzybową - antraknozę. Objawia się ona małymi okrągłymi, czasem owalnymi plamami z szarym lub jasnobrązowym środkiem i ciemnym obrzeżeniem. Stopniowo obejmują one całą powierzchnię liści, które żółkną i opadają. Niekiedy widać też na nich ciemne skupienia zarodników grzyba. Infekcji sprzyja długo utrzymująca się na liściach wilgoć. Dlatego należy unikać nadmiernego zwilżania roślin, zwłaszcza w pochmurne i chłodne dni. Po zauważeniu takich objawów powinno się wszystkie porażone liście oberwać, a następnie roślinę opryskać 2-3-krotnie w odstępach 7-10-dniowych preparatem grzybobójczym. Może to być Bravo 500 SC (0,2%), Topsin M 500 SC (0,1%) lub Gwarant 500 SC (0,2%).

Pozostałe oleandry nie zawadzi zabezpieczyć, stosując profilaktyczny oprysk Topsinem, który ma szersze spektrum działania od pozostałych dwóch preparatów.
 
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:
    Więcej o:

Skomentuj:

Oleandry - plamy na liściach