Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadzimy kwiaty cebulowe.

Magda Narkiewicz

Sezon na cebulkowe zakupy trwa w najlepsze. Trudno oprzeć się pokusie posiadania wspaniałych odmian tulipanów, narcyzów, szafirków. Kupujemy je więc i kupujemy... Potem przychodzi refleksja. A gdzie je posadzić?

Krokusy na trawniku to piękny początek wiosny. Widok jak w górach. Z koszeniem takiego trawnika trzeba jednak poczekać, aż zżółkną listki krokusów
Krokusy na trawniku to piękny początek wiosny. Widok jak w górach. Z koszeniem takiego trawnika trzeba jednak poczekać, aż zżółkną listki krokusów
Fot. Shutterstock
Lista cebulek, które sadzi się jesienią jest długa. Cebulice, hiacynciki, hiacynty, ifejony, iksjoliriony, kamasje, kosaćce cebulowe, krokusy, lilie, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie, ranniki, szachownice, szafirki, śniedki baldaszkowate, śnieżniki, śnieżyce, tulipany, zawilce powabne, a tym bardziej czosnki, kosaćce cebulowe, lilie, krokusy, tulipany można sadzić jeszcze w październiku. Przed zimą zdążą się dobrze ukorzenić i wiosną wspaniale zakwitną.

Cebulki sadźmy w sporych grupach, bo kwitnące rośliny wówczas prezentują się najlepiej. Pamiętajmy jednak, że liście wiosennych gatunków wcześnie zamierają. Nie powinno się ich ścinać zanim całkowicie nie zżółkną, a później aż do późnej jesieni lub wiosny nad ukrytymi w ziemi cebulami pozostaje puste miejsce. Już teraz warto zaplanować, czym je zasłonimy.

Kwiaty cebulowe na rabatach

Niewielkim grupom okazałych tulipanów, narcyzów i hiacyntów najlepiej będzie pomiędzy letnimi i jesiennymi bylinami lub niskimi krzewami, które rozrastając się latem zakryją zasychające liście i opustoszałe miejsca.

Wczesnym gatunkom można wiosną oddać na wyłączność całą rabatę, którą na przełomie maja i czerwca obsadzimy rozsadą kwiatów sezonowych. Efektownie prezentuje się też dość rzadki łan późnych tulipanów lub narcyzów, zagęszczony np. bratkami lub niezapominajkami.

Z łatwo rozrastających się drobnych roślin, np. szafirków i śniedków, można stworzyć obwódki wokół rabat lub wzdłuż niskich ogrodzeń.

Kwiaty cebulowe na trawniku

Najlepsze miejsce dla drobnych gatunków, np. przebiśniegów, cebulic i zawilców greckich jest wokół drzew. Zanim korony pokryją się liśćmi, przepuszczają dużo słońca.

W dużych ogrodach krokusy lub niskie narcyzy warto "rozsiać" na oddalonej od domu części trawnika, by wiosną zmieniły się w urokliwą łąkę. Wystarczy wziąć garść cebul, rozrzucić je, a potem posadzić tam, gdzie upadną. Ale pamiętajmy, że z jej koszeniem powinniśmy poczekać do zaschnięcia cebulkowych liści i aby do tego czasu raczej po niej nie chodzić.

Kwiaty cebulowe w pojemnikachTe, które mają wiosną zdobić balkony lub tarasy posadźmy w doniczkach, które po pierwszych przymrozkach umieścimy w nieogrzewanym pomieszczeniu. Doniczki można też zadołować w ogrodzie albo wstawić do drewnianych skrzyń. Skrzynie trzeba od wewnątrz obłożyć kawałkami styropianu oraz suchymi liśćmi, które będą pełniły funkcję ochronną przed mrozem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sadzimy kwiaty cebulowe.