Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak walczyć z chwastami, by się nie zamęczyć?

Alicja Gawryś

Chwasty wyrastają wszędzie tam, gdzie ich nie chcemy - na warzywnych grządkach, na kwiatowych rabatach i wśród roślin skalnych. Odchwaszczanie ogrodu jest koniecznością, chociaż nie wszyscy to lubią. Jak więc możemy sobie ułatwić pielenie?

MNISZEK LEKARSKI TARAXACUM OFFICINALE CHWAST ROSLINA UZYTKOWA FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA SLAJD MALY PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (127) - 7.2005 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (127) - CZASOPISMA
Mniszek, chociaż urodziwy, jest uciążlliwym chwastem zwłaszcza na trawnikach
Fot. Lilianna Sokołowska
Chwasty przeszkadzają wszystkim roślinom, a zwłaszcza młodym siewkom, sadzonkom, świeżo posadzonym drzewkom i krzewom. Potrafią tak się rozrosnąć, że zagłuszają gatunki uprawne. Zasłaniają im dostęp do światła, konkurują o wodę, kradną składniki mineralne. Z tego powodu rośliny, które sami posadziliśmy lub posialiśmy, marnieją, słabiej kwitną, wydają mniejsze plony.

Jeśli na grządce, którą dopiero planujemy obsadzić lub obsiać, rosną chwasty wieloletnie, takie jak perz lub podagrycznik, najlepiej przekopać ją i wyrwać wszystkie rośliny wraz z kłączami.

Wszelkie siewki chwastów trzeba wyrywać dopóki są młode, a na pewno zanim zakwitną i wytworzą nasiona. Dzięki temu zapobiegniemy ich rozsiewaniu się.

Najlepiej pielić, gdy gleba jest wilgotna. Wyrywanie chwastów podczas suszy może doprowadzić

do jeszcze większego wysuszenia korzeni.

Do odchwaszczania zabieramy się z pazurkami lub gracą w dłoni. Chodzi o to, by najpierw spulchnić wierzchnią warstwę gleby, wtedy łatwiej wyrywać chwasty wraz z korzeniami (jeśli wyskubiemy tylko zielone części, w ziemi zostanie korzeń, z którego roślina łatwo odrasta).

Chwasty na trawniku

To oddzielny rozdział, bo na trawniku za chwast uznawane wszystkie rośliny dwuliścienne. Już od maja wyrywamy mniszek, używając do tego specjalnej wydłużonej łopatki, którą wyciągamy długie korzenie tych chwastów. Najbardziej nielubiany jest jednak mech (roślina zarodnikowa), ale raczej nie zwalczamy go ręcznie, lecz sposobem. Skuteczne są np. nawozy do trawników w wersji "anty mech". Do wytępienia innych chwastów możemy użyć nawozu z odchwaszczaczem, który niszczy chwasty dwuliścienne . Częste koszenie osłabia wzrost chwastów, bo przycinane, ciągle muszą odnawiać swoje części nadziemne. Natomiast trawę zabiegi te stymulują do wzrostu i rozkrzewiania (jej stożki wzrostu znajdują się u podstawy źdźbeł).

Profilaktyka

Rozwój chwastów można osłabić, ściółkując podłoże wokół roślin uprawnych kilkucentymetrową warstwą przekompostowanej kory. Siewkom chwastów o wiele trudniej będzie się wydostać spod niej na powierzchnię ziemi. Przed posadzeniem np. truskawek lub ogórków zagon warto wyłożyć czarną agrowłókniną, która ogranicza dostęp światła do wyrastających chwastów, ale przepuszcza wodę.

Ostrożnie z chemią

Na rynku jest sporo preparatów do odchwaszczania (herbicydów). Trzeba jednak zawsze uważnie przeczytać ulotkę na opakowaniu, by dowiedzieć się, jakiego typu chwasty zwalcza dany środek. Jeżeli jest przeznaczony do niszczenia chwastów dwuliściennych, to można go stosować na trawnikach, ale już nie na rabatach kwiatowych, ani grządkach z marchwią lub fasolą.

Znany Roundup, którym smaruje się zielone części chwastów, rzeczywiście ma szerokie spektrum działania, ale przy wietrznej pogodzie jego kropelki łatwo spadają na rośliny uprawne i je niszczą.

Fusilade Forte służy do niszczenia gatunków jednoliściennych (np. perzu), Chwastox Trio jest wrogiem gatunków dwuliściennych na trawniku. Po zastosowaniu preparatu Stomp 330 EC znikają jednoroczne chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Można go używać w uprawach warzywnych i pomiędzy niektórymi roślinami ozdobnymi.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak walczyć z chwastami, by się nie zamęczyć?