Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkia. Hosta 'Patriot'

Ewa Łuczak

Funkie bez wątpienia należą do najpiękniejszych bylin ozdobnych z liści. Rośliny te zostały sprowadzone do Europy z krajów Dalekiego Wschodu, gdzie porastają cieniste i wilgotne lasy oraz zbocza górskie.

Funkia 'Patriot' (Hosta 'Patriot')
Funkia 'Patriot' (Hosta 'Patriot')
Fot. Agencja Promocji Zieleni
Dzięki ogromnemu bogactwu odmian, różniących się wielkością, kształtem oraz barwą blaszek liściowych, funkie cieszą się niesłabnącą popularnością właścicieli przydomowych ogródków, zarządców parków i terenów zieleni publicznej oraz architektów krajobrazu, są bardzo często i chętnie stosowane we wszelkiego rodzaju kompozycjach ogrodowych. Wśród nowych odmian warto zwrócić uwagę na funkię 'Patriot', która powstała z odmiany 'Francee' w 1991 roku. Uzyskana została przez J. Machen'a. Amerykańskie Towarzystwo Producentów Funkii przyznało tej odmianie tytuł "Hosta Roku 1997".

Wygląd.

Odmiana 'Patriot' charakteryzuje się umiarkowanie silnym tempem wzrostu, tworzy zwarte kępy o wysokości około 40 cm i szerokości 70 cm. Liście przyjmują kształt sercowaty lub jajowaty, są ostro zakończone i mają wyraźnie zaznaczone, równoległe unerwienie. Blaszki liściowe osiągają 18 cm długości i 13 cm szerokości, są ciemnozielone i obrzeżone szerokim, nieregularnym, białym marginesem.

Liście wyrastają na wiosnę, po kilka w rozetach, które z kolei tworzą koliste, gęste kępy o wyraźnym zarysie. Pojawiające się, młode liście są lejkowato zwinięte, wzniesione, sprawiają wrażenie mocno stłoczonych, po rozwinięciu pięknie układają się od środka na zewnątrz kępy, zachodząc na siebie dachówkowato.

Kwitnienie

W lipcu ukazują się lawendowe, dzwonkowate kwiaty o paskowanych kielichach, osadzone na niezbyt długich, około siedemdziesięciocentymetrowych łodygach. W pierwszej fazie kwitnienia rośliny prezentują się atrakcyjne. Później część kwiatów przekwita i zasycha. Dlatego, zwykle jeszcze przed zakończeniem kwitnienia, usuwa się pędy kwiatostanowe.

Wymagania

<a href="http://www.zszp.pl/?id=30&nid=1031&lang=1"><b>Hosta 'Patriot'</b></a> ma specyficzne wymagania uprawowe. Do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk cienistych i wilgotnych. Najlepiej, jeśli gleba zawiera dużo próchnicy, jest zwięzła i stale wilgotna. Na miejscach jałowych i suchych rośnie źle i szybko ginie. Odmiany o liściach dwubarwnych, jasno obrzeżonych lub z białymi plamami są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne, dlatego nie należy ich sadzić na miejscach całkowicie odsłoniętych, narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Funkie są określane mianem roślin cienia i w przeważającej większości najpiękniej prezentują się właśnie w cienistych zakątkach ogrodu. Hosta 'Patriot' nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest byliną długowieczną, dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bardzo dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Na wiosnę rośliny można zasilić nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli jesienią lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin warstwę kompostu. W okresie suszy funkię należy podlewać. Jeśli w ogrodzie pojawią się ślimaki konieczne będzie zastosowanie środka chroniącego liście przez uszkodzeniami.

Zastosowanie

Funkie najpiękniej prezentują się w dużych grupach pod koronami drzew, na cienistych rabatach lub nad brzegami strumieni. W miejscach ocienionych stanowią doskonałą alternatywę trawników, które przy niedostatku światła są trudne do utrzymania, często zarastają mchami. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, bluszczem i runianką japońską. Odmiana 'Patriot' doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach, rozświetlając cieniste patio lub balkon. Ze względu na atrakcyjną fakturę i barwę liści doskonale komponują się zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji zieleni.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Funkia. Hosta &apos;Patriot&apos;