Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aloes kwitnienie - co zrobić by aloes zakwitł w domu

Alicja Gawryś

Jeśli ktoś widział zdjęcia aloesów kwitnących w naturze, zapragnie, by i jego domowy okaz także wytworzył pąki. Przy starannej opiece, jest to możliwe.

shutterstock/Elzbieta Sekowska
Osoby wyjeżdżające do Afryki lub na Madagaskar mogą podziwiać tak wspaniale kwitnące aloesy.
Fot. shutterstock/Elzbieta Sekowska

Aloes kwitnienie

W warunkach domowych aloesy czasami zakwitają. Najczęściej uprawianemu u nas aloesowi drzewiastemu (Aloe arborescens) przytrafia się to w starszym wieku, gdy egzemplarz jest już duży. Ale inne gatunki częściej sprawiają nam takie miłe niespodzianki. Zakupiony przeze mnie tej wiosny mieszańcowy Aloe nobilis o bardzo mięsistych liściach, wytworzył pęd kwiatowy niemal natychmiast po przyniesieniu do domu. Pęd miał 25 cm długości i na końcu rurkowate, pomarańczowe kwity. Inne gatunki kwitną, w różnych odcieniach czerwonego lub żółtego.

Kwiaty skupione są w gronach na wzniesionych pędach, które u niektórych gatunków osiągają w naturze imponujące rozmiary. Czasem w warunkach domowych zawiązuje się owoc. Gdy dojrzeje i pęknie, wydobywają się z niego czarne nasiona.
 

Kwitnący aloes 

Aloesy potrzebują dużo światła, dlatego stanowisko dla niego powinno być bardzo słoneczne. Rośliny można wystawić latem na taras lub balkon, jednak trzeba uważać, by woda z opadów nie zalewał podłoża, bo, ta odporna na suszę roślina, może wtedy zgnić. Wakacje spedzone na zwnątrz mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zawiązanie pąków kwiatowych.

Ważne jest także prawidłowe podlewanie. Latem rośliny podlewamy w taki sposób, aby podłoże było wilgotne, i czasem pozwalamy mu przeschnąć. Zimą wodę dawkujemy sporadycznie, tylko tyle, aby zwilżyć ziemię w doniczce i by korzenie całkiem nie wyschły. Aloesy nie wymagają spryskiwania wodą, dobrze sobie radzą w suchej atmosferze.

Gdy zachodzi konieczność przesadzenia aloesa (jego korzenie szybko wypełniają doniczkę), kupujemy podłoże takie jak do kaktusów, bardzo przepuszczalne. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż.

Latem wszystkie gatunki aloesów dobrze znoszą upały. Zimą najlepiej je przechowywać w suchych i chłodnych (12-18°C) miejscach, ale oświetlonych. Gdy w mieszkaniu jest dla aloesów za ciepło (powyżej 20°C), zaczynają rosnąć, a to przy niedoborze światła jest niekorzystne, bo liście i pędy się wyciągają. Zakurzone liście przecieramy wilgotną szmatką lub czyścimy pędzelkiem.

Skomentuj:

Aloes kwitnienie - co zrobić by aloes zakwitł w domu