Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przenosimy rośliny z domu na balkon lub taras

Aldona Zakrzeska

Wielu kwiatom służą wakacje na świeżym powietrzu. Wracają potem do domu zdrowsze i piękniejsze.

WYNOSZENIE CIĘŻKICH roślin ułatwią szelki zakładane na donicę.
WYNOSZENIE CIĘŻKICH roślin ułatwią szelki zakładane na donicę.
Fot.Schaefer
Na zewnątrz jest jaśniej i bardziej wilgotno niż w domu, więc rośliny bujniej tam rosną, ładniej się wybarwiają i obficiej kwitną. W naszym klimacie większość kwiatów doniczkowych można ustawić na zewnątrz po 15 maja, gdyż wcześniej zdarzają się przymrozki (zwłaszcza nocą). Żeby jednak rośliny bezboleśnie przystosowały się do nowych warunków, trzeba je wcześniej zahartować. Jak to zrobić, piszemy obok.

TO MOŻE SIĘ PRZYDAĆ

Duża donica z ziemią może być ciężka, przenoszenie jej bywa więc problemem. Na rynku dostępne są produkty, które ułatwią nam to zadanie, np. szelki z uchwytami, podstawki na kółkach. Bałaganu przy ewentualnym przycinaniu roślin pozwoli uniknąć kieszeń (w formie fartucha) na resztki roślinne czy mata z tworzywa.

Czy wiesz, że... Pod chmurką powinny spędzać lato ciepłolubne rośliny z Południa, np. agawy, pelargonie, lantany, cytrusy, oleandry, agapanty, datury.

NIEZBĘDNE HARTOWANIE ROŚLIN

Aby wakacje na zewnątrz wyszły roślinom na zdrowie, tydzień przed przeprowadzką rozpoczynamy ich hartowanie. Gdy w ciągu dnia temperatura wynosi powyżej 10°C, jest pochmurno i bezwietrznie, można je zacząć wystawiać - pierwszego dnia na 1-2 godziny, potem stopniowo na dłużej. Przy słonecznej pogodzie ustawiamy je w półcieniu lub osłaniamy np. parasolem. Hartowanie jest konieczne - jeśli je zlekceważymy, słońce szybko przypali liście.

KTÓRE ROŚLINY LUBIĄ SPĘDZAĆ LATO NA ZEWNĄTRZ

Wiele kwiatów doniczkowych - zwłaszcza pochodzących z rejonów subtropikalnych - lubi spędzać lato na świeżym powietrzu. Wypuszczają wtedy dużo nowych pędów i liści, często zakwitają na balkonie czy tarasie. Słońce lubią np. juki, ceropegie, haworsje, gasterie, eszewerie, palmy, zielistki. W półcieniu dobrze będzie araukariom, bluszczom, dracenom, cantedeskiom i innym gatunkom nielubiącym ostrego słońca. Na balkon najlepiej nadają się kwiaty dobrze już sprawdzone w podwójnej roli roślin domowych i balkonowych. Można je dosadzić do kompozycji z gatunków jednorocznych albo też posadzić w osobnych doniczkach. Kaktusy dobrze się tam czują, pod warunkiem że nie zalewa ich deszcz. Nie należy natomiast trzymać na balkonie roślin delikatnych, np. fiołków afrykańskich i paproci.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przenosimy rośliny z domu na balkon lub taras