Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwitnący kaktus - echinocereus

Dariusz Raczko

Pośród pustynnych kaktusów echinocereus wyróżnia się bodaj najpiękniejszymi kwiatami, wyrastającymi pośród gęstych i groźnych dla skóry cierni.

JEDEN Z NAJPIĘKNIEJSZYCH - kwiat E. apachensis pochodzącego z Arizony.
JEDEN Z NAJPIĘKNIEJSZYCH - kwiat E. apachensis pochodzącego z Arizony.
Fot. Dariusz Raczko


Często można kupić echinocereusy w kwiaciarniach lub na giełdach roślinnych. Nie tak łatwo jednak doczekać się widoku ich wspaniałych kwiatów.

Rodzaj Echinocereus obejmuje kilkadziesiąt gatunków niewielkich kaktusów - od miniaturek wielkości monety do kilkudziesięciocentymetrowych okazów tworzących w naturze malownicze kępy. Echinocereusy wywodzą się z suchych rejonów na północy Meksyku i południowym zachodzie USA. Gatunki z północy znoszą w naturze temperatury poniżej -20°C, ale u nas nie przetrwają zimy w ogrodzie.

Zaledwie kilka gatunków uprawia się jako kaktusy mrozoodporne (wraz z niektórymi opuncjami), ale wyłącznie w dobrze zdrenowanym miejscu osłoniętym zimą od wilgoci.

Nazwa rodzaju pochodzi od łacińskich słów oznaczających jeża (echin) i świecę (cereus).

Generalnie można przyjąć, że gatunki większe i gęściej pokryte cierniami wymagają więcej słońca i są bardziej odporne na niesprzyjającą aurę, podczas gdy mniejsze, z wyraźnie widoczną skórką, są znacznie bardziej delikatne i wolą chować się w półcieniu (chociaż nie dotyczy to dość mrozoodpornego gatunku E. triglochidiatus). Te ostatnie wystawione latem na taras łatwo padają łupem ślimaków.

CZAS SPOCZYNKU, CZAS KWITNIENIA

Aby echinocereusy zakwitły, potrzebują długiego okresu spoczynku bez podlewania (najlepiej od września do marca) w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 5-12°C.

Podłoże musi być bardzo przepuszczalne - można użyć gotowego do kaktusów, ale trzeba wymieszać je w proporcjach 2:1:1 z grubym piaskiem i keramzytem lub pokruszonym styropianem.

Podlewamy je raz na 2-3 tygodnie, od kwietnia do sierpnia, a zasilamy od maja do lipca nawozem do kaktusów w dawce rozcieńczonej o połowę.

Przesadzanie nie jest konieczne przez wiele lat, a jeśli już się na to decydujemy, korzenie muszą obeschnąć przez 1-2 tygodnie, zanim przesadzimy roślinę w nowe (suche!) podłoże. Podlać można dopiero po kolejnych kilku tygodniach.

Echinocereusy najłatwiej rozmnożyć przez ukorzenienie odrostów odciętych wiosną, kiedy roślina jest już dobrze "napita" po pierwszych 2-3 podlaniach.    Więcej o:

Skomentuj:

Kwitnący kaktus - echinocereus