Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budleje - bożyszcze motyli

dr Magdalena Narkiewicz

Kwitnące krzewy budlei wyglądają jak ogromne bukiety. Roztaczają wspaniały aromat i przyciągają skrzydlate rusałki.

Wspaniały aromat kwiatów budlei zwabia liczne motyle.
Wspaniały aromat kwiatów budlei zwabia liczne motyle.
Fot. Schutterstock: Shutterschock
Budleja Dawida (Buddleja davidii) kwitnie w drugiej połowie sezonu. Przez specjalistów zwana jest też omżynem, a popularnie motylim krzewem. Jej kwiatostany są węższe od kiści lilaka i zazwyczaj lekko się przewieszają. Dodają krzewom delikatności, podobnie jak długie liście pokryte od spodu srebrzystym kutnerem. Wybór odmian jest spory. Kwiaty mogą być fioletowe, purpurowe, różowe, białe lub niemal czarne. Pojawiły się też niebieskie i różowo-pomarańczowe. Ich słodki zapach przywabia najpiękniejsze nasze motyle - rusałkę admirała i pawika. Jedne krzewy szybko osiągają wysokość 2-3 m, inne, np. z serii Buzz, rosną wolno i polecane są także do pojemników. Warto choć jeden okaz posadzić w pobliżu miejsca wypoczynku. Dobrze będzie się prezentował na trawniku lub na rabacie z dorodnymi bylinami czy karłowymi krzewami, które zasłonią zazwyczaj bezlistną nasadę krzewu.

ZAWSZE MŁODA

Budleja w cieplejszych rejonach nie traci na zimę liści i rozrasta się jak chwast. W naszym klimacie też potrafi przetrwać. Nawet gdy silny mróz zniszczy jej pędy, to korzenie są w stanie zachować dobrą kondycję. Po przycięciu prawie do ziemi roślina łatwo się regeneruje i już latem na młodych odrostach tworzy dorodne kwiatostany. Na wszelki wypadek przed zimą glebę w promieniu 50-80 cm od krzewu należy przykryć liśćmi lub korą, a jego nasadę osłonić wysokim kopczykiem. Wiosną rozgrabiamy okrywę i gałęzie przycinamy około 20 cm nad ziemią, nawet jeżeli nie przemarzły. Bez tego zabiegu krzewy dorastają do 3 m, ale wówczas nie są kształtne i tworzą mniejsze kwiatostany.

ABC PIELĘGNACJI

Budleje dobrze rosną w żyznej, przepuszczalnej, szybko nagrzewającej się ziemi na słonecznym stanowisku. Powinno być ono też zaciszne, bo wiatr rozwiewa zapach kwiatów i odstrasza motyle. W czasie suszy krzewy wymagają obfitego podlewania. Wiosną i latem mają duże potrzeby pokarmowe. Najlepszy sposób na ich zaspokojenie to stosowanie wiosennego zasilania długo działającym nawozem wieloskładnikowym.

Czy wiesz, że...

Kwiatostany niektórych odmian budlei Dawida, np. 'Royal Red' i 'Black Knight', mogą osiągać długość ok. 0,5 m. U odmiany 'Santana' o zielono-żółtych liściach i miniaturek z serii Buzz są dużo drobniejsze.

KUZYNKI BUDLEI DAWIDA

Na naszym rynku są też inne gatunki budlei.

Weyera (B. weyeriana) rośnie jak budleja Dawida, ale jest bardziej wrażliwa na mróz. Odmiana 'Moonlight' ma kwiaty jasnożółte, a 'Sungold' - żółte z pomarańczowym oczkiem.

Skrętolistna (B. alternifolia) łukowato rozkłada gałęzie. Silnie przycięta po przemarznięciu, choć szybko odrasta, w tym samym sezonie nie zakwita. Polecana jest więc do sadzenia w ciepłych rejonach kraju.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budleje - bożyszcze motyli