Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie problemy gnębią rośliny w skrzynkach [Porada eksperta]

Tekst: Alicja Gawryś

Jeśli o tej porze roku nasze kwiaty balkonowe nie wyglądają najlepiej, warto sprawdzić, czy nie dręczą ich jakieś choroby bądź szkodniki. Jeszcze jest czas, by im pomóc. Wszak pelargonie i lobelie mogą kwitnąć do mrozów.

Szara pleśń powoduje brzydkie plamy na różnych częściach roślin. Na zdjęciu - chore kwiaty mieczyka
Szara pleśń powoduje brzydkie plamy na różnych częściach roślin. Na zdjęciu - chore kwiaty mieczyka
Fot. Anna Kulikowska
Pod jesień noce są już chłodne, co sprzyja grzybowym infekcjom na liściach i kwiatach roślin balkonowych. Również szkodniki nie próżnują. Jeśli dopuścimy, by nadmiernie się rozmnożyły, nie pozwolą nam dłużej cieszyć się urodą naszych podopiecznych. A przecież sezon balkonowy jeszcze się nie skończył.

Nie możemy dopuścić, by gatunki doniczkowe, które na balkonie spędzały wakacje, a na zimę powrócą do mieszkania, wniosły na liściach czy pędach nieproszonych gości. Dlatego rozwiązanie jesiennych problemów jest tak ważne.

Wiatr, ulewy, susza

Gwałtowne burze potrafią zniszczyć także kwiaty w skrzynkach. Ucierpieć mogą zwłaszcza gatunki o długich i kruchych pędach. Połamane łodygi jak najszybciej przycinamy. Podobnie postępujemy również z roślinami wieloletnimi. Krzewy prawidłowo przycięte tuż nad oczkiem (śpiącym pąkiem), w następnym roku rozkrzewią się i zagęszczą.

Ziemia w skrzynkach zalana wodą podczas ulewnych deszczy stała się zbita i źle napowietrzona. Dlatego co pewien czas warto ją wzruszać, na przykład patykiem lub małą gracą.

Mogło się też zdarzyć, że podczas naszego weekendowego wyjazdu rośliny nie wytrzymały upałów i wyschły. W takich przypadkach warto je wymienić na atrakcyjne jesienią chryzantemy czy wrzosy.

Pamiętajmy, że susza w skrzynkach bardzo źle wpływa na zimowanie bylin i krzewów. Dlatego rośliny trzeba podlewać przez całą jesień, a także zimą w okresach, gdy nie ma mrozu.

Grzyby i bakterie

Wilgotne powietrze, stale mokre podłoże, a także duże zagęszczenie sprzyjają rozwojowi chorób. Liście z pierwszymi objawami najlepiej od razu usuwać, by infekcje się nie rozprzestrzeniły. Najbardziej pospolite choroby atakują większość gatunków balkonowych. Jeśli zdecydujemy się na opryskanie roślin, zabieg powtarzamy po 7-10 dniach. Mocno porażone okazy trzeba wyrzucić.

-Na liściach, pędach i kwiatach pojawiają się brązowe plamy, a po pewnym czasie pylący nalot, porażone części gniją - szara pleśń. Skuteczne preparaty: Teldor 500 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Rovral Aquaflo 225 SC oraz ekologiczne - Biosept Active.

-Na liściach, pąkach, łodygach, a czasem na płatkach obserwujemy biały mączysty nalot, który szybko się rozprzestrzenia - mączniak prawdziwy. Skuteczne preparaty: Baymat AE, Falkon 460 EC, Topsin M 500 SC.

-Pędy ciemnieją u podstawy, roślina więdnie, chociaż jest podlewana - zamieranie pędów. Ta choroba może być wywołana przez bakterie lub grzyby. Jej rozwojowi sprzyja nadmiernie mokre podłoże. Rośliny opryskujemy po zauważeniu pierwszych objawów, silnie porażone okazy można ratować przez pobranie sadzonek ze zdrowych części. Skuteczne preparaty: Previcur Energy 840 SL, Agro Propamocarb Plus 840 SL.

Owady i pajęczaki

Przywiewa je wiatr, przełażą z sąsiednich balkonów. Drobne owady i miniaturowe pajęczaki wysysają sok z liści oraz pędów, a niektóre po prostu je wygryzają. Gdy silnie się rozmnożą, potrafią doprowadzić do zamierania roślin. Skracają żywot gatunków sezonowych, a wieloletnie osłabiają i zwiększają ich wrażliwość na mróz i choroby. Jeśli konieczne jest opryskanie rośliny, powtarzamy je po tygodniu, aby zwalczyć kolejne pokolenie, które wylęgło się z jaj.

- Na liściach pojawiają się jasne nieregularne plamy, które stopniowo obejmują całe blaszki. Na dolnej stronie widoczna delikatna pajęczyna, roślina stopniowo zamiera - przędziorki. Skuteczne preparaty: Magus 200 SC, Envidor 240 SC.

- Końce pędów i liście opanowane są przez zielone lub czarne drobne owady, młode części roślin przebarwiają się i marszczą - mszyce. Skuteczne preparaty: Confodor 200 SL, Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC.

-Liście, pędy, a czasem kwiaty wygryzione - gąsienice motyli lub opuchlak truskawkowiec (larwy lub chrząszcze). Najlepiej wyśledzić i ręcznie zebrać larwy szkodników ukryte w skrzynkach. Skuteczne preparaty: Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC.

- Wokół roślin przefruwają malutkie białe motyle, na dolnej stronie liści widoczne są jaja i larwy, a na górnej stronie blaszek występują żółtawe przebarwienia - mączliki. Skuteczne preparaty: Admiral 100 EC, Carate Zeon 050 SC .

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie problemy gnębią rośliny w skrzynkach [Porada eksperta]