Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrzesień w domu i na tarasie. [Kalendarz prac]

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Nadszedł wrzesień i lato ma się ku końcowi. Zaplanuj z nami ogrodnicze prace w domu i na tarasie, aby Twoje rośliny dobrze rozpoczęły tegoroczną jesień.

Nie należy zraszać zakurzonych roślin, bo wilgotny kurz jeszcze silniej przywiera do liści
Nie należy zraszać zakurzonych roślin, bo wilgotny kurz jeszcze silniej przywiera do liści
Fot. Shutterstock / Lucy Business
W DOMU.

Przeglądamy rośliny

Po urlopie starannie oglądamy wszystkie kwiaty doniczkowe. Te przesuszone wstawiamy na kilkanaście minut do wody, a następnie usuwamy pożółkłe pędy i obficie zraszamy rośliny. Pędy, które po tym zabiegu nie odzyskają wigoru, obcinamy. Regularnie kontrolujemy też kwiaty, które wróciły do mieszkania z balkonu lub tarasu - mogą pojawić się na nich szkodniki przyniesione z zewnątrz. W razie potrzeby jak najszybciej opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem.

Zraszamy gatunki lubiące wilgotne powietrze. Zabieg ten jest niezbędny zwłaszcza tam, gdzie w czasie sezonu grzewczego panuje wysoka temperatura.

Sadzimy

Gatunki sezonowe, które straciły już ładny wygląd, wymieniamy na chryzantemy, wrzosy, cyklameny i inne kwiaty jesienne. Większość będzie zdobiła pojemniki do mrozów, a nie które (bratki, starce popielne) zniosą nawet nie wielkie spadki temperatury poniżej 0°C.

Przenosimy

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, musimy wstawić do pomieszczeń wszystkie kwiaty doniczkowe, które spędzały la to na dworze. Najlepiej zrobić to, do póki nie grzeją kaloryfery. W chłodnym pomieszczeniu roślinom łatwiej będzie przystosować się do zmiany warunków.

Zbieramy nasiona

Możemy zebrać nasiona z roślin sezonowych: aksamitek, nagietków, cynii. Najlepiej zrobić to przy słonecznej pogodzie, gdy owocostany są suche. Warto pamiętać, że nie wszystkie nasiona wydadzą takie same kwiaty jak rośliny mateczne. Najlepiej przechowywać je w papierowych torebkach w mieszkaniu.

NA BALKONIE I TARASIE.

Podlewamy

Większość roślin doniczkowych podlewamy regularnie, szczególnie często kontrolując okazy w już ogrzewanych pomieszczeniach, aby dostosować nawadnianie do nowych warunków. Ograniczamy ilość wody przy podlewaniu roślin stojących w chłodnych miejscach, a kaktusów nie nawadniamy w ogóle, aby weszły w stan spoczynku.

Nawozimy

Przestajemy nawozić rośliny lub zmieniamy pożywki na tzw. zimowe, nie zawierające związków azotu. Zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu wyciąganiu się pędów przy słabym oświetleniu i krótszym dniu.

Skomentuj:

Wrzesień w domu i na tarasie. [Kalendarz prac]