Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamek w Pieskowej Skale [Warto zobaczyć]

red.

Polecamy idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Niecałą godzinę jazdy od Krakowa, w pięknym otoczeniu Ojcowskiego Parku Narodowego - Zamek w Pieskowej Skale oczaruje Was jesienią!

Kwaterowe ogrody renesansowe zrekonstruowane według projektu prof. Gerarda Ciołka w latach 50-tych XXw.
Kwaterowe ogrody renesansowe zrekonstruowane według projektu prof. Gerarda Ciołka w latach 50-tych XXw.
Fot. Shutterstock/Paweł Kaźmierczak
Po raz pierwszy wspomina o tym miejscu dokument z 1315 r. W I połowie XIV w. Kazimierz Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych "Orlich Gniazd". Obiekt położony jest w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Od renowacji w latach 1950-63 jest oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Znajduje się tu ekspozycja sztuki europejskiej z różnych wieków. W murach zamku znajdują się zrekonstruowane kwaterowe ogrody renesansowe. Nie zawsze można po nich spacerować, ale są dobrze widoczne z okien. W pobliskim parku krajobrazowym stoi słynna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa.

Bilety na zwiedzanie całości: normalny- 18 zł, ulgowy - 11 zł, rodzinny - 50 zł.

Więcej informacji na www.pieskowaskala.pl

Czy wiesz, że...

Zamek w Pieskowej Skale często pojawia się w filmach. Kręcono tu m.in. niektóre odcinki serialu "Janosik" oraz jeden "Stawki większej niż życie".

    Więcej o:

Skomentuj:

Zamek w Pieskowej Skale [Warto zobaczyć]