Zielone dachy
Ogród na dachu kojarzy się z czymś ekskluzywnym. Ale zieleń można mieć także na altanie, wiacie śmietnikowej, garażu czy nawet... karmniku dla ptaków
Na dachu lekkiej konstrukcji (np. na altanie lub wiacie) możemy urządzić ogród tzw. ekstensywny, pełen drobnych bylin, traw i niskich roślin okrywowych (do 20 cm wysokości), zwłaszcza tych rozrastających się za pomocą rozłogów (np. poziomkowiec indyjski, dąbrówka rozłogowa), o małych wymaganiach co do wody i pokarmu. Ich potrzeby zaspokoi starannie dobrane podłoże - najlepiej mieszanka ziemi kompostowej z dodatkiem keramzytu i piasku (w stosunku 2:1:1). Zależnie od dostępności lokalnych kruszyw keramzyt można zastąpić grysami, pumeksem, bardzo drobnym żwirem. W mieszance nie wolno tylko stosować gliny - jej dodatek powoduje zbijanie się i osiadanie ziemi, a w efekcie kiepskie warunki tlenowe.
Ekstensywny zielony dach wymaga szczególnej pielęgnacji (usuwania chwastów i podlewania w czasie suszy) tylko przez pierwsze dwa, trzy lata, do czasu gdy rośliny stworzą zwartą murawę. Gdy się rozrosną, podlewanie ograniczamy do minimum.
Panuje przekonanie, że ogród założony na altanie przemarza od spodu, tymczasem korzenie marzną tam w ten sam sposób jak w gruncie. Większym problemem jest zimowe wysychanie roślin wskutek działania wiatru i słońca. Dlatego przez pierwsze dwa, trzy lata zielony daszek warto nakrywać matami cieniującymi lub włókniną.
Zobacz jak samemu założyć zielony dach
- Więcej o:
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Sposób na ogródek pod blokiem
Kwiatowy dworek
Ogródki użytkowe
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie