Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielone dachy

Zbigniew Pachulski

Ogród na dachu kojarzy się z czymś ekskluzywnym. Ale zieleń można mieć także na altanie, wiacie śmietnikowej, garażu czy nawet... karmniku dla ptaków

OGROD , DREWNIANA ALTANA Z DACHEM POROSNIETYM ROSLINAMI FOT. MALGORZATA DYRSKA PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 8 (4) - 8 2012 SLOWA KLUCZOWE: OGROD ARCHITEKTURA ROSLINA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 8 (4) - CZASOPISMA
Warto zainwestować w budowę ogrodu na dachu altany, zwłaszcza jeśli znajduje się ona w uczęszczanym miejscu, jest widoczna z balkonu, okien wyższych kondygnacji itp.
Fot. Małgorzata Dyrska
Tego rodzaju ogródek da się założyć bez pomocy specjalistycznej firmy.

Na dachu lekkiej konstrukcji (np. na altanie lub wiacie) możemy urządzić ogród tzw. ekstensywny, pełen drobnych bylin, traw i niskich roślin okrywowych (do 20 cm wysokości), zwłaszcza tych rozrastających się za pomocą rozłogów (np. poziomkowiec indyjski, dąbrówka rozłogowa), o małych wymaganiach co do wody i pokarmu. Ich potrzeby zaspokoi starannie dobrane podłoże - najlepiej mieszanka ziemi kompostowej z dodatkiem keramzytu i piasku (w stosunku 2:1:1). Zależnie od dostępności lokalnych kruszyw keramzyt można zastąpić grysami, pumeksem, bardzo drobnym żwirem. W mieszance nie wolno tylko stosować gliny - jej dodatek powoduje zbijanie się i osiadanie ziemi, a w efekcie kiepskie warunki tlenowe.

Ekstensywny zielony dach wymaga szczególnej pielęgnacji (usuwania chwastów i podlewania w czasie suszy) tylko przez pierwsze dwa, trzy lata, do czasu gdy rośliny stworzą zwartą murawę. Gdy się rozrosną, podlewanie ograniczamy do minimum.

Panuje przekonanie, że ogród założony na altanie przemarza od spodu, tymczasem korzenie marzną tam w ten sam sposób jak w gruncie. Większym problemem jest zimowe wysychanie roślin wskutek działania wiatru i słońca. Dlatego przez pierwsze dwa, trzy lata zielony daszek warto nakrywać matami cieniującymi lub włókniną.

Zobacz jak samemu założyć zielony dachFot. E-zielonydach.plFot. E-zielonydach.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielone dachy