Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Europejskie Drzewo Roku 2014

Red

Dębem Wybickiego zdobądźmy Europę. Pomóżmy wygrać reprezentującemu Polskę pomnikowi Przyrody tegoroczną edycje międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku 2014.

Fot. Klub Gaja
Dąb Wybickiego
Fot. Klub Gaja
Na początku lutego rusza kolejna edycja konkursu na Europejskie drzewo roku 2014.

Polskę reprezentować będzie Dąb Wybickiego. Drzewo to, jest laureatem, ubiegłorocznego konkursu na Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Teraz ten pomnik przyrody reprezentować nas będzie w Europie, gdzie będzie konkurować z kuzynami z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii.

Tegorocznym kandydat ma niezwykłą historią: rośnie w pobliżu dworu, w którym mieszkała rodzina Wybickich, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Według przekazów ustnych, Józef Wybicki - twórca Mazurka Dąbrowskiego, będąc małym chłopcem bawił się z rodzeństwem w jego cieniu. Stąd drzewo nazwano na jego cześć - Dębem Wibickiego.

Wygrana naszego reprezentanta to szansa nie tylko na zwrócenie uwagi na piękno przyrody, ale i na naszą historię. Dlatego wspomóżmy kulturę, oddając głos na Dąb Wybickiego.

W ubiegłorocznej Edycji konkursu reprezentujący Polskę platan z Kóz, zajął drugie miejsce, w tym roku możemy powtórzyć jego sukces. Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org.

Wyniki zostaną ogłoszone 1 marca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Europejskie Drzewo Roku 2014