Festiwal Kwiatów i Sztuki w Książu

red.

Już po raz XXVI w Zamku Książ od 1-4 maja 2014 odbędzie się jedna z najbardziej spektakularnych imprez florystycznych, której tegorocznym motywem przewodnim został ?Powiew orientu?.

Wystawa kwiatów
Wystawa kwiatów
Fot. Zamek Książ
W zamku z pewnością pojawią się kwiaty kwitnącej wiśni oraz szereg azjatyckich inspiracji. Nie zabraknie również roślin ozdobnych i sztuki, majowy "Festiwal Kwiatów i Sztuki" to sposób w jaki witamy powracającą do życia wiosnę: poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, tańce średniowieczne oraz warsztaty formowania drzewek bonsai.

W tym czasie w perle Dolnego Śląska gromadzi się ponad 100 000 turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski. Bajeczny wygląd Zamku Książ połączony z wyjątkowym programem artystycznym, sprawia, że festiwal uznawany jest za najciekawszą i najpiękniejszą propozycję spędzenia majówki.

Oczywiście jak każdego roku do zamku przybędzie ponad 200 wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabraknie również winnic, bioenergoterapeutów i na pewno nie zabraknie niczego!

Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Florystów Polskich właśnie tych aranżacji w tym roku będzie o wiele więcej - tak wielu utalentowanych florystów nigdy nie było nigdzie! W Zamku Książ udekorowana zostanie prawie każda sala i korytarze. Tony kwiatów zaleją również Przedzamcze i Dziedziniec Honorowy.

Najwybitniejsi mistrzowie florystycznego świata przybędą do Zamku Książ już 30 kwietnia, by wziąć udział w I Florystycznych Mistrzostwach Polski, których dzieła zostaną stworzone z myślą o gościach festiwalu. Będziemy świadkami kwiatowych zmagań dwudziestu niezwykłych artystów, na naszych oczach bowiem powstaną prawdziwe roślinne konstrukcje i projekty. Kto zwycięży? Jakie techniki zastosuje? Dowiemy się już 1 maja maja 2014 roku o godz. 18:00, to właśnie na scenie festiwalu zostaną ogłoszeni zwycięzcy.

Egzotyka, harmonia i finezja to emblematy tegorocznej edycji imprezy. Motywem przewodnim został orientalizm, dzięki któremu odwiedzający poczują prawdziwą fascynację Dalekim Wschodem. Najpiękniejsze sale barkowe Książa zaaranżowane będą w zgodzie z azjatycką sztuką - zaskoczą nas kolory, wymyślne kształty i niezwykłe inspiracje. Dekoracje kwiatowe wykonane zostaną przez prawdziwych wirtuozów florystycznych, którzy już nie raz pokazali, że ich wyobraźnia i kreatywność przekracza wszelkie granice roślinnego świata. Japonia pojawi się nie tylko w najbogatszych salach Książa, zobaczymy ją także dzięki kolejnej odsłonie Narodowej Wystawy Bonsai. To właśnie do "Perły Dolnego Śląska" sprowadzone zostaną najciekawsze okazy tych miniaturowych drzewek, nie zabraknie również pasjonujących wykładów, które poprowadzone zostaną przez słynnych bonsaistów m.in. Sae Won Kima (Korea), Seoka Ju Kima (Korea), Zezao (Brazylia) czy Salvatore Liporace (Włochy).

Dla tych, których w zeszłym roku oczarowały tarasy zamkowe mam wspaniałą informację. Również i w tegoroczny weekend majowy naszym oczą ukaże się prawdziwa feeria barw - oprócz 26 000 tulipanów (również w unikalnych odmianach i kolorach m.in. Jana Pawła II, Marii Kaczyńskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego, Anny Komorowskiej). Odwiedzających zachwycą także dosadzone rododendrony i irysy, które tworzą niezwykły obraz królewskich ogrodów. Turyści nie uwierzą własnym oczom!

Na scenie zobaczymy energetyczną zumbę i tańce orientalne, przestraszymy się śmiałych walk rycerskich, weźmiemy udział w zielonych warsztatach florystycznych, dowiemy się na czym polega hortiterapia i nauczymy się tworzyć własne bukiety. Nie zabraknie również przedstawień teatralnych, projekcji filmowych, wystaw artystycznych i tego, co w sztuce najlepsze. Daleki Wschód przybędzie do nas również za sprawą Mangghi z Krakowa - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, które zabierze nas w fascynującą podróż po kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Także fascynacji historii nie powinni narzekać - każdy będzie mógł uczestniczyć w wykładach o "Fascynacjach i podróżach Księżnej Daisy" oraz o "Niewyjaśnionych historiach Zamku Książ", a uwierzcie, jest ich naprawdę dużo!

XXVI Festiwal Kwiatów i Sztuki olśni nas kolorami, zachwyci pomysłowością i zainspiruje do upiększania własnej rzeczywistości. Pozwólcie by w tym roku urzekł Was "powiew orientu" i bawcie się z nami w majowy weekend.

    Więcej o:

Skomentuj:

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Książu