Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród z historią

Tekst i zdjęcia: Jakub Danisewicz

Najpiękniejsze ogrody powstają z prawdziwej pasji. Taka jest właśnie historia tego ogrodu znajdującego się w małej wsi Płocko w woj. Pomorskim. Ogród to dzieło Pana Jakuba Danisewicza, który swoją przygodę z ogrodnictwem rozpoczął w wieku 15 lat. Zobaczcie jak wygląda jego ukochany zakątek dziś.

a
Wasze ogrody
Fot. Jakub Danisewicz
Ukazany na zdjęciach ogród jest moim największym marzeniem. Marzenia się spełniają, tylko trzeba im pomóc, co w przypadku ogrodu oznacza bardzo wiele pracy.

Jako młody mieszkaniec wsi zacząłem kształtować otoczenie w którym żyłem. Teraz po upływie pięciu lat, kiedy wszedłem w dorosłe życie przyznam, że ten ogród ukształtował mnie. 

Jak to się zaczęło

Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu był ogromny warzywniak oraz trawnik z przypadkowymi drzewkami. Zmiany rozpoczęły się od tego, że zimową porą znalazłem w domu bardzo ciekawą książkę poświęconą zakładaniu ogrodów. Byłem wtedy uczniem gimnazjum. Fascynacja książką przerodziła się zamiłowanie do roślin, które i tak od zawsze gdzieś mi towarzyszyło.

I tak się wszystko zaczęło. Wieczorami kreśliłem plany, malowałem i wyobrażałem sobie co chciałbym zrobić. Z pomocą rodziców od tamtej wiosny zacząłem wcielać marzenia o pięknym ogrodzie w życie. Początki były trudne. Aktualny kształt ogrodu uformował się dopiero niedawno. 

Powstał ogród w stylu swobodnym wiejskim, chociaż pojawiają się również bardziej egzotyczne rośliny jak juka kalifornijska, bambus czy perukowiec podolski. Teren wokół domu przeznaczony na ogród jest w kształcie litery L , toteż jago plan opiera się na kolistych łagodnych maskujących narożniki liniach gdzieniegdzie przeciętych prostą kreską. Prawie wszystkie materiały użyte do budowy ogrodu pochodzą z okolicy np. kamienie z okolicznych pól. 

Do ogrodu można wejść od strony kamiennego placyku prowadzącego do drewnianej pergoli zadaszonej tymczasowo żaglem przeciwsłonecznym. Jest to wspaniałe miejsce na picie kawy i podziwianie ogrodu. Dalej zaczyna się duży zielony trawnik, a rabaty okalają jego obrzeża. Na rabatach dominują byliny i rośliny jednoroczne o pięknych kwiatach. W jednym z narożników znalazło się miejsce na duży kamienny krąg z jukami, trawami ozdobnymi i niewielką fontanną. W innym miejscu ogrodu zostało przewidziane miejsce na ognisko we wgłębniku. 

Od trzech lat moi rodzice prowadzą w gospodarstwie agroturystykę "U Ani pod klonami" a ogród stał się jej częścią wraz z pięknym sadem starych jabłoni. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród z historią