Jesienna pielęgnacja trawnika
Jesienią na zielonym dywanie mogą się pojawić dziwne plamy - objawy chorób traw.
Jak leczyć trawnik
Latem trawnik narażony jest na wiele czynników stresowych, które wpływają osłabiająco na jego kondycję i wygląd. Niedostatek lub nadmiar wody, nawozów mineralnych, mocz zwierząt domowych, konkurowanie z chwastami lub przegrzewanie mogą doprowadzić do nagłego pojawienia się chorób fitopatologicznych charakterystycznych dla okresu późnej wegetacji (takich jak pleśń śniegowa, żółta plamistość trawników, różnego rodzaju plamistości liści, zgorzel siewek i zgorzel podstawy źdźbła). Aby je skutecznie leczyć, trzeba najpierw postawić właściwą diagnozę, a następnie wybrać odpowiednie preparaty grzybobójcze.
Na zdjęciu powyżej: Szmaragdowa murawa to marzenie każdego właściciela ogrodu. Jeśli pojawi się problem, trzeba szybko interweniować
Pleśń śniegowa
Choroba ta rozwija się przy dużej wilgotności powietrza, gdy temperatura w nocy osiąga do 8°C. Jest szczególnie groźna dla tych trawników, które jesienią zostaną pokryte warstwą opadłych liści (trzeba je grabić!). Walkę z pleśnią śniegową wspiera rozsiewanie do późnej jesieni nawozów z dużą dawką potasu. Przy suchej pogodzie przeprowadzamy wertykulację (odfilcowanie) oraz aerację (napowietrzanie), aby usunąć filc i mech z trawy, a z nimi zarodniki tej choroby grzybowej. Należy też dbać o właściwy odczyn gleby - pH dla trawnika powinno wynosić 6,0-7,0.
Zwalczanie pleśni śniegowej
Trawnik opryskujemy preparatem Polyversum WP na trawniki lub Sarfun T 450 FS.
Na zdjęciu powyżej: Pleśń śniegowa może się pojawić w różnych porach roku, nie tylko wiosną
Choroby te występują w miejscach, gdzie podłoże jest wilgotne i zacienione. Zgorzel siewek rozwija się na roślinach młodych i dojrzałych. Jej objawami są warstwa śluzu na liściach oraz szaro-czerwone plamy na trawniku. W następstwie choroba niszczy szyjkę korzeniową oraz korzenie. A jak rozpoznać zgorzel podstawy źdźbła? Na wilgotnym trawniku pojawiają się płytkie zagłębienia o średnicy do 10 cm, gdzie trawa jest szara lub brunatna i stopniowo gnije na całej powierzchni. Aby ograniczyć rozwój zgorzeli, likwidujemy zastoiska wody, rozluźniamy strukturę gleby i usuwamy zgniłą trawę. Wiosną stosujemy nawozy z mikroelementami. Regulujemy też (przez wapnowanie) odczyn gleby do wartości pH około 7.
Zwalczanie zgorzeli
Zgorzele eliminujemy przez podlanie trawnika mieszaniną dwóch preparatów: Previcur Energy 840 SL oraz Rovral Aquaflo 500 SC. Zgorzel podstawy źdźbeł trawy objęła już dużą powierzchnię tego trawnika. Część trawy wymarła.
Na zdjęciu powyżej: Zgorzel podstawy źdźbeł trawy objęła juz dużą powierzchnię tego trawnika. Część trawy wymarała
Żółta plamistość traw
Na trawnikach nisko strzyżonych choroba to przejawia się ona w postaci licznych plamek o śr. do 3 cm i wyraźnej krawędzi pomiędzy chorą a zdrową trawą, natomiast na trawnikach wysoko strzyżonych pojawia się kilka dużych plam. Źdźbła chorych traw przebarwiają się na kolor słomkowo-czerwony. Żółta plamistość niszczy zimą osłabione korzenie traw. Rozwija się na suchym podłożu, gdy powietrze jest wilgotne, a w ciągu dnia temp. wynosi ponad 25°C, zaś w nocy spada do 5°C.
Zwalczanie plamistości traw
Dopóki trawa nie straciła korzeni można zapobiec rozwojowi choroby, zasilając trawnik nawozem bogatym w azot i potas. Wiosną trzeba zastosować nawozy potasowe oraz przeprowadzić wertykulację. Gdy jednak korzenie pożółkłych traw obumarły, usuwamy je, ziemię wzruszamy i robimy dosiewkę.
Plamistość liści
Kiedy na źdźbłach pojawiają się liczne czerwone lub brązowe plamki, mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Jest ona charakterystyczna dla trawników, które nie zostały poddane zabiegowi wertykulacji i aeracji oraz nadmiernie zacienionych (zwłaszcza pod koniec lata).
Zwalczanie plamistości liści
Trawnik z plamistościami opryskujemy preparatem Gwarant 500 SC.
Na zdjęciu powyżej: Żółta plamistość traw na trawnikach występuje często przy studzienkach, krawężnikach i płytach chodnikowych
Mech na trawniku
Pojawiają się zwłaszcza tam, gdzie gleba jest zawilgocona, a jej odczyn - zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy.
Zwalczanie mchu na trawniku
Regularnie wykonujemy wertykulację i aerację. Trawę kosimy na wysokość 3-4 cm. W pustych miejscach po usunięciu mchów dosiewamy świeżą trawę. W ograniczeniu mchów pomaga Mogeton 50 WP (nie stosujemy go w miejscach dosiewki).
Na zdjęciu powyżej: Mchy porastają trawnik, gdy trawa jest zbyt wysoko koszona i nieprawidłowo nawożona
Kiedy nawozić trawnik
Jeśli trawa staje się bladozielona, a nie ma symptomów chorobowych, może to oznaczać, że jest niedożywiona. Pod koniec lata najlepiej stosować nawozy do trawników z oznaczeniem "jesienne" (mają mało azotu, a dużo potasu i fosforu) - to wzmocni rośliny przed zimą.
Nawozy: Fructus - Jesienny Trawnik, Nawóz jesienny Florovit do trawy, Substral - nawóz jesienny do trawników, Agrecol - nawóz jesienny do trawników.
Na zdjęciu powyżej: Nawozy granulowane trzeba rozprowadzić równomiernie, np. za pomocą siewnika.
- Więcej o: