Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niezwykły kryminał na gwiazdkę o pięknych zabójczych i niebezpiecznych roślinach

Małgorzata Łączyńska

Chcesz wiedzieć, z czego czarownice preparowały swoje mikstury? Co było przyczyną śmierci matki Linkolna? Co wprawia w świetny nastrój wielu artystów? Koniecznie przeczytaj "Zbrodnie roślin".

02.12.2011 , KWIETNIK , KSIAZKA . FOT. PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: KSIAZKI
Okładka książki "Zbrodnie roślin", Amy Stewart
Fot. Pawel Kiszkiel / Agencja Gazeta
"Zbrodnie roślin" amerykańskiej pisarki Amy Stewart, to przewrotny prezent na dla miłośników ogrodów. Zielony kryminał opatrzony drobnym podtytułem "nie mówcie, że was nie ostrzegałam" jest lekturą, której długo się nie zapomina.

Dowiemy się z niej między innymi, z jakich roślin czarownice preparowały czarodziejski balsam do latania, co leczyło z opętania przez demony, dlaczego wyrywana z ziemi mandragora krzyczy i jakie brzydkie "figle" płatano niegdyś wrogom przyrządzając trujące napitki i bukiety. Przenosząc się w bliższe czasy, przeczytamy jak nauka wyjaśniła słynny proces czarownic z Salem i jakie herbatki popijali Paul Simon i Sting, żeby doświadczyć innych stanów świadomości .

Mieszkająca w Kalifornii autorka prezentuje ową galerię przestępstw i okropności w sposób lekki i dowcipny. Zwierza się we wstępie, że nie napisała swojej książki po to by zniechęcić nas do kontaktu z naturą.

Gdy mówi "ta roślina doniczkowa może być twoją ostatnią" oczywiście żartuje. Tak naprawdę zachwyca się żywiołem przyrody. Porównuje ją do oceanu, który potężny i wspaniały, potrafi być groźny. Roślinny żywioł karmi nas i leczy, ale także potrafi niszczyć. Chociażby takie zdradzieckie ziółko jak Nicotiana ma na sumieniu ponad dziewięćdziesiąt milionów istnień ludzkich... pisze

Więc śmiało wkraczajmy pomiędzy (trujące jak się okazuje) tulipany, naparstnice i konwalie. A książkę owińmy w kolorową bibułkę i połóżmy jako prezent pod choinką. Zyskamy uśmiech każdego miłośnika roślin - nawet tych, których wydawałoby się, nic bardziej nie interesuje, niż zbiory z własnej działki.

Zbrodnie roślin - Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna i inne botaniczne okropieństwa

Wydawnictwo W.A.B. 2011r ., Cena 39, 90 zł, www.wab.com.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Niezwykły kryminał na gwiazdkę o pięknych zabójczych i niebezpiecznych roślinach