Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plastikowe butelki w ogrodzie. 24 pomysły jak wykorzystać butelki

Katarzyna Jodłowska, Aldona Zakrzewska

Co można zrobić z butelek plastikowych? Plastikowe butelki nie muszą być zaśmiecającymi środowisko jednorazówkami. Możliwości jest bardzo wiele. To tylko kwestia naszej fantazji jakie zastosowanie w ogrodzie znajdą butelki PET.

Plastikowe butelki w ogrodzie

Butelki PET w błyskawicznym tempie zapełniają wysypiska (termin ich biodegradacji to aż 400 lat!), tymczasem są wdzięcznym materiałem do recyklingu. Zainteresowali się nimi artyści, projektanci, a nawet jubilerzy. Nic dziwnego - to surowiec łatwo dostępny, tani i odporny na uszkodzenia, a przy tym wizualnie podobny do szkła.

Ze zużytych plastikowych butelek można zrobić niemal wszystko, począwszy od dekoracji i ubrań (35 plastikowych butelek wystarczy na bluzę z polaru), po praktyczne przedmioty do domu i ogrodu: doniczki, zasłony, karmniki, a nawet rzeźby i szklarnie. Natomiast kolorowe nakrętki doskonale nadają się na ścienne mozaiki. W dodatku większość tych rzeczy całkiem łatwo wykonać własnoręcznie.

Co można zrobić z pustą plastikową butelką po Coca-Coli?

Jak wykorzystać butelki plastikowe w ogrodzie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby altanę lub taras otoczyć parawanem z wertykalnym ogrodem z butelek PET. Trzeba tylko przez jakiś czas nie wyrzucać plastikowych butelek bo do tej budowli będą nam potrzebne w większej ilości.

Miniszklarenki z butelek

Prosty pomysł na miniszklarenki dla pojedynczych roślin wrażliwych na chłód. Chronione okazy przykrywamy na rabatach butelkami z odciętymi denkami. Takie plastikowe klosze sprawdzą się też na parapecie jako osłonki wysiewów.

Automat do podlewania

Do tej skomplikowanej instalacji wykorzystujemy całą butelką. Przecinamy ją na pół. Dolna część służy jako zasobnik wody. Górna część zaś jako sprytna doniczka. W korku koniecznie należy zrobić dziurkę, poprzez którą będzie wsiąkać woda, gdy tylko ziemia się przesuszy.

Potrzebna jest doniczka?

Zrobimy ją błyskawicznie z butelki. Wystarczy pojemnik wyłuskać, usunąć etykietę i (najlepiej nożykiem tapicerskim) wyciąć w niej otwór, po czym wsypać ziemię.

Jednorazówki w ogrodzie. Meble i doniczki z recyklingu

Prosty sposób na plantację szczypiorku

5 litrowy baniak po wodzie wypełniamy żyzną ziemią ogrodniczą. Przy ściankach umieszczamy główki cebuli. Pojemnik dziurkujemy w miejscu gdzie cebula zacznie puszczać szczypiorek - na szczycie główki.

Oświetlenie z butelek

Z butelek można tworzyć klosze i żyrandole - proste lub o fantazyjnych kształtach, dające nastrojowe chłodne albo kolorowe światło (wszystko zależy od barwy butelki i żarówki). Aby tworzywo się nie nagrzewało, najlepiej stosować w nich świetlówki ledowe, które prawie w ogóle nie emitują ciepła.

Jak zamienić butelkę w konewkę?

Karmnik z butelki

Karmnik z pełnej ziarna butelki i zużytej puszki. Butelkę (bez nakrętki) odwracamy do góry dnem. Pokarm będzie się przesypywał na podstawkę z puszki.

Szklarnia z butelek

Butelki po napojach to świetny materiał budowlany! Można z nich zbudować np. szklarnię, ze ściankami z butelek nabitych na bambusowe kijki lub druty umocowane do drewnianej konstrukcji. Z powodzeniem zastąpią też stosowane w szklarniach tafle szkła czy płachty folii, a równie skutecznie będą przepuszczać światło, kumulując przy tym ciepło w pomieszczeniu.

Zraszacz z plastikowej butelki

Wystarczy dokładnie podziurkować butelkę i przymocować ją do węża ogrodowego by spełniła rolę zraszacza.

Jak się pozbyć szkodników?

Skomentuj:

Plastikowe butelki w ogrodzie. 24 pomysły jak wykorzystać butelki