Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zadbaj o trawnik w ogrodzie - jakie nawozy stosować?

Karolina Mucha

Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Kto nie chciałby mieć równo przystrzyżonej, miękkiej i zdrowej trawy? Takie podłoże to idealne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zabaw dzieci oraz grillowania ze znajomymi. Podpowiadamy, jakie nawozy stosować, by trawnik w ogrodzie był piękny i zadbany!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
x
Na zadrzewionym terenie też można mieć piękny trawnik./Fot.: Andrzej Zawadzki

OGROD TRAWNIK             FOT. KATARZYNA BELLINGHAM  PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (108) - 4 2008
Fot. Katarzyna Bellingham

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a kolor zielony ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie - jest nie tylko odprężeniem dla oczu, ale także koi nerwy. Piękny trawnik w ogrodzie wymaga pracy i wysiłku.

Trawnik w ogrodzie możemy wysiać z nasion lub rozłożyć już przygotowany na rolce. Trawę najlepiej wysiewać na przełomie kwietnia i maja lub sierpnia i września, kiedy temperatura na zewnątrz jest ustabilizowana, a ziemia nawilżona. Nasiona powinny wykiełkować po 10-16 dniach, jednak na pełny zielony trawnik należy poczekać kilka miesięcy. Z kolei trawnik z rolki najlepiej rozkładać od kwietnia do listopada, wcześniej należy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża. Największą zaletą trawy z rolki jest natychmiastowy efekt pięknego zielonego trawnika.

Niezależnie od wybranego rodzaju trawnika potrzebna będzie nasza pielęgnacja. Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawożenie. W tym przypadku najlepiej stosować nawozy z kompostu, które odżywiają glebę oraz pobudzają jej aktywność. Dobrym pomysłem jest regularne stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych do trawników, które znajdziecie we wszystkich sklepach ogrodniczych. Przed sezonem zimowym warto zastosować nawóz o zwiększonej ilości potasu i fosforu, natomiast zmniejszonej zawartości azotu.

Nieodłącznym elementem pielęgnacji pięknego trawnika jest oczywiście podlewanie! Trawnik należy podlewać w czasie, gdy słońce nie jest zbyt silne - sugerujemy wczesne ranki lub późne popołudnia. Najlepiej używać rozproszonego strumienia wody, która spokojnie będzie wsiąkała w glebę, nawilżając trawnik. Trawnik powinniśmy kosić, gdy urośnie 4-6 cm. Pamiętajmy jednak, by nie przyciąć trawy zbyt krótko!

    Więcej o:

Skomentuj:

Zadbaj o trawnik w ogrodzie - jakie nawozy stosować?