Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadzenie roślin w pojemnikach na balkonach i tarasach

Małgorzata Wójcik

Połowa marca, tuż przed początkiem kalendarzowej wiosny, to dobry moment, by pomyśleć o tym, czym ozdobimy nasze balkony i tarasy.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. Ewa Narkiewicz
Aby kwiaty i krzewy posadzone w pojemnikach ładnie kwitły, dobrze i zdrowo się rozwijały, musimy zacząć od tego, by odpowiednio przygotować podłoże. Na dno donicy wsypujemy warstwę drenażu. Może to być żwir, keramzyt, drobne kamyki bądź kawałki starych pokruszonych doniczek. Dzięki drenażowi nadmiar wody nie będzie podsiąkał do roślin, a podłoże nie będzie zbytnio zbite.

Po usypaniu drenażu pojemnik wypełniamy ziemią. Pamiętajmy, by rodzaj podłoża odpowiadał gatunkom, jakimi zamierzamy ozdobić nasze balkony i tarasy. Przed posadzeniem roślin ziemię warto zasilić nawozami długodziałąjącymi, które będą odżywiać rośliny przez cały sezon. Preparat ten ma zrównoważoną ilość składników pokarmowych, zatem nadaje się do większości roślin balkonowych. Ogranicza też straty składników pokarmowych przez wypłukiwanie.

Poza nawozami podłoże warto zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi. Środek ten powinien chronić rośliny ozdobne przed takimi chorobami jak mączniak prawdziwy, rdza i plamistość liści i być bezpieczny dla pszczół i innych owadów.

Jakimi roślinami można najwcześniej ozdobić skrzynki balkonowe?

Na niskie temperatury odporne są bratki. Szkółkarze przygotowali wiele pięknych odmian, które na początku kwietnia są już dostępne w centrach ogrodniczych i szkółkach. Wczesnym kwitnieniem charakteryzuje się grupa Hiemalis (o małych i ładnych kwiatkach). W tej grupie znajdziemy takie odmiany, jak 'Królowa Niebios' o jasnoniebieskiej barwie kwiatów, żółtą 'Cytrynek' oraz śnieżnobiałą 'Śnieżkę'. Wcześnie zakwitają również bratki z grupy Vorbote o dużych kwiatach, których płatki mają intensywną barwę (np. ciemnoniebieskie, żółte lub białe) oraz tzw. bratki Pirnańskie z charakterystycznym oczkiem zdobiącym kwiaty.

Skomentuj:

Sadzenie roślin w pojemnikach na balkonach i tarasach