Dokarmiaj i obserwuj ptaki
Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami i chwastami - przez cały rok zjadają naprawdę dużo jaj, larw i osobników dorosłych różnych owadów oraz wiele nasion chwastów. Niestety podczas dużych opadów śniegu i silnych mrozów mają utrudniony dostęp do pokarmu i wtedy warto je dokarmiać, aby przetrwały bez uszczerbku zimę i pomagały nam w ogrodzie wiosną i latem. Zobacz jakich gatunków można się spodziewać przy karmniku i dowiedz się jaki pokarm wykładać dla nich.

Ptak wielkości wróbla. Często chodzi po pniu głową do dołu. Wygrzebuje ukryte w szczelinach owady i nasiona. Do karmnika przychodzi podczas większych mrozów. Lubi słonecznik, posiekane orzechy i nasiona roślin oleistych.

Mazurek i wróbel
Wróbel to szarosiwy ptaszek kiedyś najpopularniejszy w okolicy zabudowań, dziś jego populacja znacznie zmalała, bo w nowych budynkach nie znajduje miejsc lęgowych, a szczelnie zamknięte śmietniki pozbawiają go dostępu do resztek jedzenia, które były kiedyś jego głównym pokarmem. Mazurek jest nieco mniejszy od wróbla. Wierzch jego głowy czekoladowy. Oba ptaki zjadają owady i nasiona. Można im sypać kasze, proso, nasiona chwastów i okruchy pieczywa.

Nazywana jest też sierpówką. Rozmiarami podobna do gołębia. Wydaje też podobny głos. Jej pożywienie to nasiona zbóż i chwastów. Lubi też słonecznik. Ptaki te zwykle trzymają się w parach.

Sikory
To obecnie najpopularniejsze ptaki kręcące się w ogrodach. Najczęściej spotyka się bogatkę z z czarną pręgą na żółtym brzuszku i modrą - mniejszą od tej pierwszej z wieloma niebieskimi piórkami. Ich pożywienie to owady i ich jajeczka, oleiste nasiona np. słoneczni i orzechy i tłuszcze np. kawałki słoniny lub kule tłuszczowe z nasionami.
Fot. Adam Wajrak

Kos
Samiec czarny, samica ziemistobrązowa. Ciało 24-28 cm długości. Żywi się owadami, dżdżownicami, ślimakami, jagodami i owocami. Można mu wykładać suszone owoce i odpadki spożywcze np.obierki od jabłek.

Grubodziób
Masywny ptak o dużej głowie i ciele długości ok 18 cm. Żywi się nasionami drzew i pestkami owoców, które rozgryza silnym dziobem. Do karmnika przychodzi podczas dużych mrozów na nasiona słonecznika i orzechy.

Dzwoniec
Ptak wielkości wróbla o żółtozielonym upierzeniu. Żywi się nasionami chwastów. W karmniku chętnie zjada proso i okruchy pieczywa.
- Więcej o:
Ropucha zwyczajna, szara, zielona, paskówka, olbrzymia - czym się różnią?
Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) – co warto wiedzieć?
Padalec a zaskroniec — co różni te dwa gatunki?
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Klecanka rdzaworożna podobna do osy
Odkryj urodę kowalika zwyczajnego (Sitta europaea)
Kuna - gatunki i występowanie
Chomik - jak wygląda, co je, ile żyje? Najważniejsze informacje