22 marca Światowy Dzień Wody. Proste sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie
Ekologowie alarmują - zasoby wody na świecie dramatycznie maleją. W Polsce wprawdzie jeszcze tego nie odczuwamy zbyt dotkliwie, ale i u nas problem z wodą istnieje. Na szczęście możemy i powinniśmy przyczynić się do poprawy tej sytuacji i to z korzyścią dla naszej planety i własnego portfela. Zobaczcie jak w prosty sposób - bez wyrzeczeń oszczędzać wodę w ogrodzie.
Zbieranie deszczówki
Deszczówka jest za darmo, trzeba tylko zainwestować w zbiornik do jej gromadzenia. Najprostszy sposób to beczka lub kilka beczek podłączonych do rur spustowych orynnowania. Wąż lub kranik podłączony do dolnej części beczki pozwala czerpać wodę aż do dna i opróżniać beczkę przed zimą. Wlot wody powinien być wyposażony w filtr wyłapujący liście i igliwie. Ustawienie beczki na podwyższeniu ułatwia nalewanie wody do konewki lub wiadra. W sklepach ogrodniczych dostępne są zbiorniki o pojemności od 100 l do kilku m3
Można też zainstalować zbiornik wkopany w ziemię. Taka instalacja umożliwia gromadzenie większej ilości wody, jest jednak bardziej skomplikowana i droższa.
Automatyczne nawadnianie
Automatyczne nawadnianie pozwala precyzyjnie zaprogramować dawkę wody potrzebnej do podlewania roślin zgodnie z ich wymaganiami oraz ustawić nawadnianie o świcie - gdy woda optymalnie napoi rośliny, a nie wyparuje w promieniach słońca. Dzięki temu nie marnuje się wody.
System nawadniania można ukryć w ziemi - najlepiej 30 cm pod poziomem gruntu (żeby nie uszkodzić go podczas kopania) - wówczas jest zupełnie nie widoczny i nie przeszkadza podczas koszenia. Jeśli jednak zapomnieliśmy o ułożeniu instalacji lub z nie chcemy tego robić ze względów finansowych - można skorzystać z programatorów sterujących podlewaniem tradycyjnym (za pomocą węża i zraszaczy naziemnych), podłączanych do kranów ogrodowych.
Ściółkowanie rabat
Ściółkowanie rabat. Ogranicza parowanie wody z gleby przez co można podlewać rabaty rzadziej lub mniejszymi dawkami wody. To rozwiązanie ma wiele innych zalet, między innymi zatrzymuje związki odżywcze (nawozy) zawarte w glebie blisko korzeni, bo dzięki ograniczeniu podlewania nie są one spłukiwane do dolnych warstw gleby
Sadzenie roślin odpornych na suszę
Rośliny wytrzymałe na suszę nie potrzebują dużej ilości wody, nie tracąc swej urody. Do przetrzymania okresowych susz rośliny przystosowały się na różne sposoby. Jedne wytworzyły cebule lub kłącza (tulipany, irysy). Inne bardzo głęboki system korzeniowy, dzięki któremu sięgają do wody gruntowej (jałowce) lub przeciwnie - płaski, ale bardzo rozległy system drobnych korzonków (trawy). Jeszcze inne przed nadmierną utratą wody chroni budowa i kształt liści - mięsistych i zgrubiałych (rojniki i rozchodniki) albo pokrytych grubą warstwą włosków lub wosku (juka, gipsówka). U wielu roślin odpornych na suszę liście są drobne, co ogranicza ich powierzchnię parowania (tamaryszek), lub też mają zdolność zmiany ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych (robinia).
- Więcej o:
Jak się pozbyć sopli i śniegu z dachu oraz balkonu
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa