Kamienie w ogrodzie - jak udekorować ogród?
Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl z ogrodem to: kwiaty, wysokie drzewa i trawniki. Tymczasem, należy zdawać sobie sprawę z tego, że naturalny krajobraz ogrodowy to nie tylko rośliny. Mogą to być również kamienie. Udekorowanie ogrodu kamieniami pozwoli na stworzenie oryginalnej aranżacji. Skalniaki można tworzyć zarówno z naturalnych, jak i ze sztucznych kamieni.
Pomysły na aranżacje z kamieni
Z kamieni można na przykład stworzyć uporządkowane ścieżki. Świetnie nadaje się do tego piaskowiec o nieregularnej formie. Jeśli rabaty na dróżce przytnie się symetrycznie to można będzie mimo to uzyskać geometryczny kształt. Innym pomysłem są kamienie w stylu Zen. Granice rabat mogą być podkreślone dużymi głazami, porośniętymi mchem.
Dróżki w ogrodzie można wysypać małymi kamykami, a następnie uporządkować je grabiami. Kolejnym pomysłem może być stworzenie tak zwanego azjatyckiego ogrodu. Wysypany on może być różnokolorowym żwirem, jaki przecina ścieżka z płyt wykonanych z kamienia ozdobnego. Naturalne głazy to idealna dekoracja. Mogą być w swojej oryginalnej formie, jak i wyżłobione.
Kamień w ogrodzie najczęściej wykorzystywany jest jako płyta na ułożenie ścieżki. Warto wtedy wybrać jego jasny kolor, który bardzo dobrze będzie kontrastować z zielenią traw. Można też zdecydować się na kamień w odcieniu śnieżnobiałym. Wówczas ogród będzie w klimacie śródziemnomorskim. Skalniaki poleca się przede wszystkim na nierówne tereny. Tam mogą w pełni ukazać swoje walory oraz zamaskować niekorzystne warunki terenu. Mogą to być zarówno duże głazy, jak i mniejsze kamyczki. Kamień można także wykorzystać praktycznie. Może być na przykład budulcem dla grilla zbudowanego na tarasie. Można z niego wybudować również murki lub ławy. W większych ogrodach bardzo dobrze prezentują się rzeźby z kamienia. Jest to trend od paru lat, cieszący się bardzo dużą popularnością.
Kompozycje z kamieni w ogrodzie idealnie łączą się z innymi materiałami używanymi do stworzenia przestrzeni ogrodowej. Przede wszystkim zaś podkreślają piękne rośliny.
Czasem wystarczy nawet jeden kamień, by stworzyć wyjątkowy klimat. Ogród skalny powinien dążyć do naśladowania natury. Warto w tym celu wybierać kamienie o podobnym pochodzeniu. Zbyt duża ilość skał o różnej barwie, fakturze i kształcie spowoduje chaos.
Do tworzenia kompozycji w ogrodzie skalnym idealnie nadają się kamienie polodowcowe i fragmenty skał z kamieniołomów. Będą to: piaskowce, wapienie i granity. Jeśli decydujemy się na duży skalniak to musimy być świadomi, że będzie to centralna część ogrodu.
Budowę sztucznego wzniesienia należy rozpocząć od wyznaczenia jego zarysu oraz ściągnięcia warstwy ziemi urodzajnej. Wzniesienie można uformować z: gruzu, tłucznia kamiennego, żwiru, jałowej ziemi pozostałej z wykopów, a samemu zboczu nadać łagodny spadek. U podstaw należy ułożyć największe kamienie, lekko nachylone w kierunku skarpy. Obsypuje się je warstwą urodzajnej ziemi i dokładnie polewa wodą. Tutaj będą rosły rośliny. Później rozmieszcza się mniejsze kamienie, uzupełniając podłoże i ponownie je podlewając. Skalniak pozostawia się na kilka tygodni, aby całość osiadła. Wtedy można dopiero zasadzić rośliny.
Jak stworzyć ogród żwirowy?
Kamienie to dobry materiał do zagospodarowania ogrodu. Są naturalne i łatwo dostępne. Mogą również być podstawą do stworzenia oryginalnych kompozycji: naturalistycznych, minimalistycznych, japońskich. Sposób, w jaki zostaną wyeksponowane kamienie zależy od wnętrza ogrodu. Duże głazy powinny dominować nad mniejszymi elementami.
Otoczaki i żwir nadają się do stworzenia większych powierzchni z uwagi na ich charakterystyczną fakturę. Każdy, kto chce wykorzystać kilka kamieni powinien sugerować się zasadami filozofii Zen: zaleca ona stworzenie kompozycji z trzech elementów lub grup elementów o różnej wysokości i o różnym kształcie. Dla uzyskania najbardziej naturalnych efektów można stworzyć ogród z kamieni miejscowych. W zależności od lokalizacji będą to: bazalty, wapienie, granity, piaskowce. Warto je podkreślić drobnymi kamykami i żwirem.
- Więcej o:
Świąteczne roślinne inspiracje od LEGO
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
Drzwi zewnętrzne pasywne – czym się charakteryzują i czy warto je kupić?
Przestrzeń biologicznie czynna, czyli jaka?
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
5 największych błędów popełnianych przez Polaków w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Krzewy ozdobne z kolorowymi owocami jesienią