Od ogródka działkowego do ogrodu użytkowego
Pani Marzenie Ziułkowskiej marzył się odpoczynek wśród zieleni. Nieoczekiwanie odkryła jednak nową pasję: ogród.`
Od niedawna, bo zaledwie od 2013 roku, jestem właścicielką ogródka działkowego znajdującego się na terenie ROD w Gliwicach.
Początkowo zakładałam, że będzie to działka typowo rekreacyjna, gdzie będziemy z mężem wypoczywać, w weekendy zapraszać znajomych na grilla i co najwyżej od czasu do czasu skosimy trawnik. Wtedy nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę tu kiedyś sadzić kwiaty czy uprawiać pomidory. Ale cóż, natrafiłam na miesięcznik „ Magnolia” i... zapragnęłam mieć ogród. Zaczęłam regularnie odwiedzać centra ogrodnicze i oczywiście kupować, sadzić, przesadzać. Moja działka zmieniała się z dnia na dzień, a ja już wkrótce zyskałam pewność: mam nowe hobby.
Oboje z mężem włożyliśmy już w naszą działkę dużo pracy i jeszcze pewnie wiele jest przed nami. Staram się, by była kolorowa przez cały rok i chyba mi się to udaje, bo już w lutym zakwitają przebiśniegi, po nich krokusy, cebulice, hiacynty, no i oczywiście tulipany, których jest ponad pięćset. Mam z nimi sporo pracy, bo po kwitnieniu trzeba je wykopać, oczyścić, a później znów jesienią posadzić. Ale kiedy wiosną zakwitną, nie można od nich oderwać oczu. Później przychodzi czas na różaneczniki, róże, lilie, liliowce, rudbekie i dalie. Te ostatnie kojarzą mi się z moim dzieciństwem. Od kiedy pamiętam, zawsze rosły wzdłuż alejki prowadzącej do domu – to były ulubione rośliny mojej babci.
Działka to taki nasz „mały raj na ziemi”, miejsce, w którym uwielbiamy przebywać. Można śmiało powiedzieć, że jest też naszą odskocznią od codziennych problemów. Dziś trudno nam sobie wyobrazić, że moglibyśmy jej nie mieć.
- Więcej o:
Ogród w mieście zamiast składzika
Królewski ogród w Wisley
Ogród na warszawskim osiedlu na Ursynowie
Po 40 latach w bloku odkryli uroki własnego ogrodu
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?