Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Uprawa i pielęgnacja jeżówek
Jeżówka, choć szorstka i najeżona, jest przyjazna ludziom i środowisku. Nazwa - jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) pasuje do niej jak ulał. Kopułka igiełek, czyli kwiatów rurkowatych tworzących środek kwiatostanu, wygląda bowiem jak miniaturka jeża, a u typowych, stworzonych przez naturę okazów (na zdjęciach z lewej) otacza ją wianuszek purpurowych kwiatów języczkowatych, potocznie zwanych płatkami.









Jeżówka najodporniejsza jest ta zwykła
Jeżówka przybyła do nas z suchych prerii Ameryki Północnej. Jest niekłopotliwa, potrzebuje tylko sporo słońca. Najlepiej rośnie na średnio żyznej, próchnicznej ziemi, ale radzi sobie i w mało urodzajnej. Podlewania wymaga tylko przez pierwszy rok, potem znosi suszę. Natomiast zagraża jej zbyt wilgotne podłoże, zwłaszcza zimą. Poza tym w zasadzie omijają ją choroby i szkodniki, wiatr jej nie łamie, a mróz nie niszczy. Dotyczy to jednak gatunku, czyli naturalnych okazów - odmiany hodowlane potrzebują więcej wody i gorzej zimują.
Kwitnąc, jeżówka przyciąga motyle, a gdy owocuje, karmi małe ptaki. Warto więc usuwać tylko jej pierwsze przekwitłe koszyczki - co poprawia wygląd kęp i przedłuża kwitnienie - a ostatnie pozostawić na zimę.
Jeżówka jest także cennym ziołem. Jej pędy zbiera się w okresie kwitnienia w drugim lub trzecim roku uprawy i suszy w temp. 45°C, a korzenie w trzecim roku, jesienią (suszenie w temp. 50°C). Łyżeczka suszu wystarcza na zaparzenie szklanki herbaty wzmacniającej odporność organizmu (najsilniej działają korzenie). W sprzedaży od dawna są też wyciągi z jeżówki.
Jeżówka z nasion czy sadzonek?
Wiele jeżówek - głównie o kwiatostanach pojedynczych - otrzymamy, siejąc kupione nasiona. Można też samemu je zebrać, choć uzyskane rośliny często się różnią od matecznych. Oryginalne, rzadsze odmiany rozmnaża się z sadzonek korzeniowych.
Różne odmiany jeżówek
Jeżówka purpurowa ma też odmiany kwitnące na żółto, pomarańczowo, łososiowo, różowo, czerwono, biało, a nawet na zielono. Różnią się one także kształtem koszyczka. Ostatnim hitem są odmiany zwane pomponowymi, ponieważ zamiast "jeżyka" mają kopułkę z drobnych kielichowatych kwiatków. Najwyższe jeżówki dorastają do metra, są też odmiany o połowę niższe.
Obecnie jeżówka stała się szalenie modna. Sadzonki przeróżnych jej odmian można kupić w sklepach internetowych, np. dobrepole.pl, sklep.bylinowyraj.pl, cebule-kwiatowe.pl. Ceny zaczynają się od 6 zł. Rozrośnięte i kwitnące okazy w sklepach ogrodniczych kosztują ok. 20 zł.
- Więcej o:
Rewia jeżówek
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Nowe kwiaty na rabaty
Jeżówki - nowe nieznane odmiany
Róże rabatowe
Jakie róże są najlepsze do uprawy w donicach na balkonie i na tarasie? Ekspert RosaĆwik dzieli się swoimi poradami
Iglaki - odmiany miniaturowe
Najpiękniejsze róże angielskie do naszych ogrodów