Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Błędy ogrodnika. Posadzone - to urośnie

red.

Sadzenie roślin to pewnego rodzaju sztuka. Rośliny powinny dobrze się przyjąć? Tak, ale czy staramy się im w tym skutecznie pomóc?

20321581 https bi
Fot.: Anetlanda shutterstock

Liczysz, że roślina szybko odżyje?

Rośliny po wykopaniu z ziemi, czekając na ponowne posadzenie, szybko więdną. Nie chcąc tracić czasu na przesadne przygotowania, starasz się jak najszybciej ulokować je w nowym miejscu. Ale posadzone w ziemi więdną coraz bardziej i zasychają!
W czasie przesadzania zostaje uszkodzona duża część najdelikatniejszych korzonków pobierających najwięcej wody.

Rada

Sadź jedynie jędrne rośliny. Nawet gdy nie są mocno powiędnięte, korzenie dużych okazów (np. krzewów) zanurz najpierw na kilka godzin w wodzie. Delikatne korzonki (np. sadzonek roślin jednorocznych) oblep wilgotną, gliniastą ziemią. Przesadzone rośliny przez 2-3 dni chroń przed słońcem.

Korzeniami do góry

v
v
Dołek nie może być za mały/Fot.: ajlatan shutterstock

Wykopane z gruntu okazy mają długie korzenie. Nie obcinasz ich, żeby nie osłabić rośliny. Zawijasz jedynie korzenie na dnie dołka. Wierzchołki korzeni czasem podwijają się do góry. Czy aby na pewno roślinie to nie szkodzi?

Rada

Tylko rosnące w naturalny sposób korzenie dobrze funkcjonują. Na spodzie dołka usyp kopczyk ziemi i równomiernie rozłóż na nim korzenie, tak by swobodnie opadały. Za długie lepiej przyciąć.

Korzenie nad ziemią

Ziemia, osiadając, odsłania górną część korzeni. Odsłonięte korzenie przesychają, a słabo umocowana w gruncie roślina jest szarpana przez wiatr i się nie przyjmuje.

Rada

Roślinę posadź na głębokości, na jakiej rosła poprzednio. Jeśli wystaje nad ziemię, bo zrobił się dołek, dosyp ziemi. Jeżeli grunt nie osiadł, wykop roślinę i posadź głębiej.

v
v
Fot.: g-stockstudio shutterstock

Nie podlewasz po sadzeniu?

Posadzone w wilgotnej ziemi korzenie mają dobre warunki, by się regenerować i rozrastać. Jeśli deszczyk siąpi, roślin nie podlewasz, bo jest dość wilgoci.
W dołkach mogą pozostać miejsca wypełnione powietrzem, w których korzenie zasychają.

Rada

Rośliny powinny być mocno umocowane w podłożu. Ziemię wokół pędów trzeba ubić i bardzo obficie podlać (nawet gdy pada deszcz). Wówczas obklei wszystkie korzenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Błędy ogrodnika. Posadzone - to urośnie