Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej

Red.

Od piątku Ministerstwo Środowiska nie ma prawa wycinać drzew 100 letnich i starszych. Jest zobowiązane do wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

26.05.17 Bialowieza . Akcja ekologow i przeciwnikow wycinki w Puszczy Bialowieskiej , spacer po Puszczy Bialowieskiej , do wyrebu w okolicy Czerlonki . Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: obrona Puszczy Bialowieskiej przeciwnik wycinki wycinka w Puszczy /FR/ Agx ZDJĘCIE DO WKŁADKI: A
Demonstracja przeciwników wycinki puszczy Białowieskiej, 26 maja 2017
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Nie jest to ostateczny wyrok Trybunału. Jest to wstępna decyzja, która ma na celu zabezpieczenie procesowe do momentu podjęcia ostatecznej decyzji. Polska ma czas na odwołanie do 4 sierpnia 2017.

- Środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach. Zmuszają państwo członkowskie do powstrzymania się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem orzeczenia. Komisja uważa, że pilność tej sytuacji wymaga takich wyjątkowych środków. Wycinka trwa w Puszczy Białowieskiej, a w momencie naszej rozmowy dokonywane są tam nieodwracalne zniszczenia przy użyciu ciężkich maszyn - mówił Polskiej Agencji Prasowej rzecznik KE Enrico Brivio (http://www.tvn24.pl)

Koalicja organizacji pozarządowych (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace, Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF) oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału i zaprzestania wycinki, która jest prowadzona z niespotykaną intensywnością i powoduje coraz więcej szkód.

Decyzja Trybunału potwierdza to, o czym wcześniej alarmowała Komisja Europejska, UNESCO i większość środowiska naukowego - to zwiększona wycinka, nie kornik, zagraża chronionym w Puszczy siedliskom i gatunkom i powinna zostać wstrzymana natychmiast, zanim dojdzie do nieodwracalnych szkód. -za Greenpeace

    Więcej o:

Skomentuj:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej