Kwiat monstera dziurawa. Najpopularniejsza roślina domowa. Jak ją pielęgnować?

Katarzyna Jodłowska

Monstera to chyba najbardziej popularna roślina. Po modzie na sukulenty przyszła moda na monsterę dziurawą, która ewidentnie podbiła serca wszystkich Polaków. Poznajcie zasady pielęgnacji monstery

Monstera
Monstera
Fot. Instagram/ zohreh

Monstera

Internet jest jak żywy organizm, zachłystuje się i fascynuje różnymi tematami. Obserwowanie blogów  i forów jest jak badanie pulsu. Teraz można wyraźnie zaobserwować ich zielone tętno. Ludzie chwalą się swoimi okazami roślin, a przy okazji wnętrzami mieszkań, powstają ciekawe grafiki, tapety, dekoracje a nawet wzory butów inspirowane niezwykłymi liśćmi monstery. Służy ona jako ozdobnik do selfie lub innych zdjęć aranżacyjnych, a nawet jako dekoracja ślubna. 

Monstera dziurawa encyklopedia

Kwiat monstera dziurawa

Trudno orzec, czy jej popularność zawdzięczamy "przerażającej" nazwie czy niezwykle dekoracyjnym - jakby ręcznie powycinanym liściom. Monstera dziurawa, monstera wonna (Monstera deliciosa) to tak naprawdę pnącze. Od dawna jest bardzo popularna w Polsce jako roślina domowa, ze względu na łatwość uprawy. Jest także najczęściej wybieraną rośliną do biur - właśnie dzięki liściom i okazałym rozmiarom. Przy odpowiedniej pielęgnacji jest długowieczna i osiąga nawet 3 m wysokości.

Plamy na liściach monstery

Monstera
Monstera
Fot. Instagram/ Leaf Supply

Monstera dziurawa pielęgnacja

Jeśli chcecie sami spróbować wyhodować ją u siebie w mieszkaniu, powinniście pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji monstery:

  • Doniczkę z rośliną należy ustawcie w lekko zacienionym miejscu;
  • Ustawcie doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Latem podlewajcie co tydzień, zimą co dwa tygodnie. Podłoże powinno przesychać pomiędzy podlewaniami;
  • Ze względu na duże liście zraszajcie roślinę 2-3 w tygodniu;
  • By liście nie traciły intensywnego koloru, co 3 tygodnie zasilajcie roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym;
  • Liście przemywajcie wilgotną szmatką, a raz na miesiąc stosujcie nabłyszczacz. 

 

Monstera
Monstera
Fot. Instagram/ DarrylCheng

Jaka ziemia dla monstery?

Ziemia torfowa, przewiewna i przepuszczalna.

Nawożenie monstery

Monstera najwięcej rozrasta się latem i właśnie wtedy warto ją nawozić co 3 tygodnie.

Przesadzanie monstery

Jeśli doniczka okaże się za ciasna to możemy przesadzić monsterę raz w roku, najlepiej na wiosnę. Wystarczy wymienić tylko górną część ziemi i wybujałą roślinę podeprzeć palikiem.

Rozmnażanie i przycinanie monstery

Jeżeli roślina nam wyrośnie do niewygodnych dla nas rozmiarów, możemy jej ściąć wierzchołek i ukorzenić. Zabieg ten należy wykonać na wiosnę. Sadzonki ukorzeniają się w temp. 24-27 st.C. Można je ukorzeniać w wodzie lub w ukorzeniaczu.

Monstera, kawa - owoce z doniczki

Monstera
Monstera
Fot. Instagram/ Les Bonbecs Fabuleux

Skomentuj:

Kwiat monstera dziurawa. Najpopularniejsza roślina domowa. Jak ją pielęgnować?