Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przesadzanie drzewa. Jak prawidłowo przesadzać drzewa?

Katarzyna Jodłowska

Przesadzanie drzew? Planując budowę domu czy też ogrodu z pewnością spotkałeś się z sytuacją, że istniejące drzewo przeszkadza w danym miejscu. Chcąc pozyskać przestrzeń decydujesz się przesadzić drzewo, zamiast je karczować. Co musisz wiedzieć?

Przesadzanie roślin
Przesadzanie roślin
Fot. Pixabay/CC0

Przesadzanie drzew. Czy każde drzewo można przesadzić?

Przesadzanie starszych drzew powinno być wręcz ostatecznością. Jeśli w danym miejscu drzewo rośnie powyżej 25 lat, pomysł ten całkowicie jest nierealny do wykonania. Przesadzać można młode drzewa, najczęściej 2 letnie. Najlepiej z przesadzaniem radzą sobie drzewa takie jak klon, lipa, daglezja, jodła, cis, jesion czy też miłorząb. W przypadku drzew takich jak głóg, jarzęba, świerk czy sosna musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia im sporej uwagi – nawet niewielkie uszkodzenie korzenia może zakończyć się wielkim problemem.

Kiedy i jak należy sadzić drzewa i krzewy w ogrodzie

Przesadzanie drzew - cena

Małe drzewa można przesadzić samodzielnie. Te większe egzemplarze, warto przesadzać przy pomocy profesjonalnej firmy, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Usługa przesadzania drzew jest najczęściej kalkulacją jednostkową, która obejmuje pełny zakres prac związany z przeniesieniem drzewa z jednego miejsca na drugie.

Zakres prac obejmuje:

  • wykopanie otworu w miejscu posadzenia drzewa
  • wykopanie drzewa
  • dokonanie w razie potrzeby korekty korony
  • transport drzewa na miejsce sadzenia
  • posadzenie drzewa
  • zakotwienie drzewa
  • wykonanie misy pod drzewem

Kiedy przesadzać drzewa?

Drzewa liściaste zaleca się przesadzać późną jesienią oraz wczesną wiosną. Jest to okres, w którym temperatura kształtuje się na umiarkowanym poziomie, ale też ziemia jest odpowiednio nawodniona dzięki częstym deszczom. Co ważne – w tym czasie drzewa są w fazie spoczynku, w okresie bezlistnym. Mimo iż mają aktywne korzenie to prawie wcale nie rosną. Można oczywiście drzewa przesadzać w okresie letnim – należy jednak pamiętać by drzewo zostało wykopane z większą bryłą korzeniową i było regularnie podlewane. Zaleca się jedynie, by drzew nie przesadzać w okresie intensywnych wiosennych przyrostów, gdyż młode gałązki mogą zwiędnąć i zamrzeć. Oczywiście, zima nie jest odpowiednią porą na przesadzanie drzew. Zmarznięta ziemia utrudni kopanie w gruncie a ujemna temperatura może doprowadzić do przemarznięcia korzeni i osłabienia rośliny.

Jak przesadzać brzózkę samosiejkę?

Przesadzanie drzew młodych

Jak już wspominaliśmy, najłatwiej przesadza się drzewa młode. W pierwszej kolejności należy przygotować stanowisko tj. wykopać dół pozwalający na bezproblemowe umieszczenie bryły korzeniowej drzewa. Dno warto wyłożyć warstwą próchniczną, przekompostowaną ziemią i suto podlać wodą, która zwilży podłoże. Umieszczając roślinę, warto wkopać ją na zbliżonym poziomie jak w poprzedniej lokalizacji. Mając przygotowane nowe miejsce, można przystąpić do wykopania drzewa. W pierwszej kolejności warto oznaczyć koronę drzewa, tak by w nowym miejscu była skierowana w tę samą stronę świata.

Jak mocno obkopać drzewo?

Na każde 2,5 cm średnicy pnia przyjmuje się 30 cm średnicę bryły. Jeśli więc pień ma średnicę 10 cm, konieczne jest stworzenie były o średnicy 120 cm. Wykopane drzewo należy umieścić na płachcie i przeciągnąć je w nowe miejsce, pilnując jednocześnie, by bryła nie uległa uszkodzeniu. Teraz wystarczy już tylko umieścić drzewo w dole, obsypać żyzną glebą i obficie podlać.

Przesadzanie drzew starych

Już na wstępie zaznaczamy, że zakres prac koniecznych do wykonania jest bardzo zbliżony. Jedyna różnica polega na tym, że prace należy rozłożyć na dwa sezony. Otóż, w sezonie poprzedzającym planowane przeniesienie drzewa warto wykopać rowek o głębokości ok. 60 cm i szerokości 35 cm wokół pnia drzewa. Rowek koniecznie musimy uzupełnić żyzną glebą i regularnie podlewać roślinę, co pomoże utworzyć jej korzonki przybyszowe, które zdecydowanie łatwiej przyjmują się w nowym miejscu. Ostateczne przesadzenie rośliny należy wykonać w kolejnym roku, w okresie jesiennym. Wykopanie drzewka powinno odbyć się wzdłuż pierwotnego rowka. W przypadku dużych drzew można użyć przesadzarki, która pomoże nie tylko wykopać dół i drzewo, ale też umieścić drzewo w wykopie. Sposób ten pozwala zachować bryłę korzeniową w nienagannym stanie. Niestety, duża część drzew nie może być w ten sposób przesadzana. Konieczne jest samodzielne obkopanie i przetransportowanie rośliny, co może zająć kilkanaście godzin a nawet kilka dni. Niestety, w tym czasie korzenie rośliny narażone są na uszkodzenia.

Przesadzanie drzew iglastych

Planując sadzenie drzew należy pamiętać, że źle znoszą wszelkiego rodzaju przenosiny. Jeśli nie mam y innego wyjścia zdecydujmy się na przesadzanie drzew iglastych jesienią we wrześniu przed zamarznięciem ziemi. Wielkość średnicy wykopanej karpy powinna być zbliżona do długości gałązek drzewka. Przy wykopywaniu korzenie można przyciąć ostrym szpadlem. Nowy dół powinien być dwa razy większy od bryły. Podczas sadzenia dosypujemy żyznej gleby lub specjalnej mieszanki do roślin iglastych i mocno podlewamy.

Przesadzanie iglaków - jak zrobić to poprawnie


 

    Więcej o:

Skomentuj:

Przesadzanie drzewa. Jak prawidłowo przesadzać drzewa?