Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik

Katarzyna Jodłowska

Pomimo regularnego koszenia, czy podlewania może zdarzyć się, że trawnik nie wygląda tak dobrze, jak sobie życzymy. Najczęściej wynika to z zaniedbania dwóch ważnych czynności: wertykulacji i aeracji trawnika. Mają one na celu rozluźnić podłoże oraz pobudzić trawy do krzewienia się. Dzięki temu, trawnik prezentuje się pięknie. Jest odpowiednio zadbany.

Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
shutterstock

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja to zabiegi pielęgnacyjne dzięki jakim można będzie cieszyć się pięknym trawnikiem. Ich prawidłowe wykonanie polega na tym, że powinny być wykonane wzdłuż poziomych oraz pionowych linii. To sprawi, że cała darń zostanie dokładnie ponacinana i ponakłuwana. Po przeprowadzonej wertykulacji i aeracji należy oczyścić trawnik, wyrównać go i dosiać nową trawę. Pozwoli to na jej szybkie odbudowanie.
Bardzo ważne jest także obfite podlewanie gleby. Właściciele trawników, którym zależy na pięknie zachowanym terenie przydomowym powinni regularnie wykonywać wertykulację i aerację. Wówczas nie muszą się przejmować o stan trawnika, a ich posesja będzie zawsze w doskonałym stanie. Należy jedynie dobrze dobrać narzędzia do poszczególnych czynności pielęgnujących.

Wertykulacja trawnika - kiedy?

Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzona wczesną wiosną, już po pierwszym koszeniu trawnika. Przyspieszy to regenerację trawnika po zimie. To zabieg polecany także przed dokonaniem dosiewu. Można też przeprowadzić wertykulację późną jesienią, jeśli do tej pory wytworzyłaby się warstwa filcu.

Wertykulacja trawnika po zimie wiosną

Pielęgnacją trawnika zajmujemy się wiosną, gdy miną już przymrozki. Jeśli udało nam się przyciąć trawę na jesieni to nie musimy jej kosić przed pierwszą wertykulacją, jeśli zaś nie udało się to najpierw kosimy nisko trawnik i grabimy opadłe liście, a dopiero potem zabieramy się za napowietrzania murawy. Wertykulację można wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne i gwałtowne grabienie.

Wertykulacja trawnika jesienią

O wertykulacji warto pamiętać również jesienią, a dokładniej – w połowie września. W ten sposób nie tylko skutecznie usuniecie z trawnika zalegający po lecie mech, ale i uchronicie trawę przed ekstremalnymi, zimowymi, warunkami atmosferycznymi. Efekty swojej zapobiegliwości zauważycie już podczas roztopów: trawnik będzie zauważalnie w lepszej kondycji niż w przypadku stosowania jednorazowych – sezonowych - zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Wertykulacja trawnika latem

Wertykulację latem należy wykonywać ostrożnie. Jeśli zdecydujemy się to zrobić w sierpniu, trzeba wybrać odpowiedni dzień. Nie wolno wykonywać tego zabiegu podczas upałów, koniecznie trzeba też potem należycie nawodnić teren. W przeciwnym wypadku darń wyschnie i możemy zniszczyć trawnik

Lidia Tokarska.
Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
shutterstock

Wertykulacja - narzędzia

Do wykonania wertykulacji będą potrzebne specjalne narzędzia, nazywane wertykulatorami. Można wykorzystać wertykulator ręczny, nazywany też mechanicznym. Są to grabie wyposażone w wąskie zęby wcinające się w glebę pod trawnikiem na głębokość kilku centymetrów. Ich prowadzenie jest łatwiejsze, kiedy wyposażone są w kółka. To rozwiązanie jest jednak korzystne wyłącznie w przypadku małych trawników.

Właściciele średnich i większych trawników powinni wyposażyć się w wertykulatory elektryczne lub spalinowe, wyposażone w zestaw nożyc nacinających darń. Są to urządzenia wydajne, łatwe w użytkowaniu oraz skuteczne. Bardziej przyjazne dla środowiska są wertykulatory elektryczne. Ich eksploatacja jest tańsza. Wertykulatory spalinowe przydają się natomiast w przypadku dużych trawników. Mają dużą moc i dlatego łatwo nimi poruszać na większych powierzchniach. Wybierając odpowiedni wertykulator na pewno dobrze będzie sugerować się mocą silnika lub szerokością pracy mierzoną w centymetrach. Duże znaczenie ma także materiał z jakiego został wykonany korpus oraz noże. Wertykulatorów nie używa się często, w związku z tym warto zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości.

 

Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
shutterstock

Co najpierw wertykulacja czy aeracja trawnika

Wertykulacja trawnika polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Usuwa to jej martwe resztki, wyglądem przypominające filc. Jest to ważne, ponieważ w starej darni rozwijają się grzyby i bakterie. Usunięcie martwej warstwy ułatwia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni trawy. W rezultacie, wpływa to na skuteczniejsze nawożenie trawnika. Wertykulacja jest również pomocna w usuwaniu chwastów i mchu, utrudniających zaopatrzenie trawnika w substancje odżywcze.

Aeracja trawnika to jego napowietrzanie, czyli głębokie nakłuwanie darni kolcami mające na celu rozluźnienie gleby. Po wykonanej aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Ma to duże znaczenie podczas regeneracji trawnika po zimie. Jeśli natomiast trawnik jest często użytkowany to zabieg ten warto wykonać również późnym latem lub nawet kilka razy w trakcie sezonu. Na małych trawnikach można wykonać aerację przy użyciu wideł lub specjalnych nakładek na buty z kolcami na podeszwach. Natomiast, w przypadku średnich oraz dużych trawników lepiej będzie zaopatrzyć się w aerator z własnym napędem – elektryczny lub spalinowy bądź w nowoczesne urządzenie dwufunkcyjne spełniające równocześnie rolę wertykulatora i aeratora.

 

Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik
shutterstock

Wertykulacja rocznego trawnika

Nowo założony trawnik poddaje się wertykulacji dopiero w drugim roku jesienią.

Wertykulacja trawnika z rolki

Trawnik z rolki traktuje się tak samo jak z siewu i w podobny sposób go napowietrzamy wiosną lub jesienią.

 

Skomentuj:

Wertykulacja i aeracja: piękny i zadbany trawnik