Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wykorzystać aerator do trawy w ogrodzie?

red./AI

Pielęgnacja trawnika nie jest kompletna bez aeracji. Aeratory i wertykulatory służą do napowietrzania trawy. Proces napowietrzania polega na przebiciu darni, w wyniku czego powstają otwory do wymiany gazu i wilgoci. Jeśli jesteś właścicielem małego ogrodu, aerację trawnika możesz wykonać widłami. Duży ogród, gdzie piękny trawnik zajmuje znaczną jego powierzchnie, wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Takie produkty mają na swoim wyposażeniu specjaliści, ale wertykulacja trawnika może zostać też wykonana przez ciebie samodzielnie.

Aerator do trawnika
Aerator do trawnika
Fot. Shutterstock/Megagwiazda

Zadbaj o powierzchnię trawnika

Łyse miejsca, suche źdźbła trawy, pokryte grubym filcem martwej suchej trawy, wystające tu i ówdzie wybrzuszenia – wszystko to psuje wygląd trawnika. Po skoszeniu trawy na wysokość 4-5 cm nad ziemią dokładnie obejrzyj glebę. Miejsca, w których murawa jest uszkodzona, powiedzmy, zdeptana lub przekopana, należy spulchnić i wysiewać trawę. Do właściwej pielęgnacji trawnika konieczne jest użycie tej samej mieszanki trawy, co wcześniej. Zużycie nasion powinno wynieść - 30 g / kw. m.

Usuń, mech, chwasty czy stare korzenie trawy, a filc trawiasty i opadłe liście najwygodniej jest „rozczesać” przy pomocy grabi lub skaryfikatora. Rozwój chwastów, skutecznie zatrzymuje rozwój trawy. Gdyż przez nie, nie przedostaje się pełna składników odżywczych woda do korzeni żywych roślin. Dodatkowo ogród należy podlewać co 5-7 dni. Jednak zalana darń i nazbyt wilgotne podłoże jest również niebezpieczne – powoduje rozwój grzybów. Dlatego liście, które spadły z drzew i krzewów, należy usunąć, ponieważ wilgoć pozostaje pod nimi przez długi czas.

Aeracja trawnika - najlepszy sposób na renowację ogrodu

Aeracja trawnika jest szczególnie potrzebna na ciężkich glebach. Najłatwiejszy do użycia jest aerator ręczny, który ma specjalne nakładki. Jednak gdy celem jest wykonanie 200-300 nakłuć na głębokość co najmniej 8 cm na każdym metrze kwadratowym trawnika – ich skuteczność może być wątpliwa. W takim przypadku, przy dużej powierzchni trawnika, potrzebny jest inny rodzaj aeratora. Można tu użyć specjalnych jednostek – doskonałym wyborem jest aerator elektryczny lub aeratory spalinowe, lub akumulatorowe. Jak dokładnie przebiega aeracja? Polega na rozbijaniu ubitej gleby, a także filcu, warstwy martwych i żywych łodyg, liści i korzeni, które naturalnie gromadzą się na każdym trawniku. To otwiera drogę dla powietrza, wody i nawozu do strefy korzeniowej. Napowietrzanie stwarza również dogodne środowisko do kiełkowania nasion. Także nawożenie gleby po aeracji jest dużo skuteczniejsze.

Aerator spalinowy czy odpowiednie urządzenia elektryczne za pomocą dyszy usuwają kawałki gleby i wyrzucają je na powierzchnię trawnika. Aeracja płytka sprawia, że składniki odżywcze i woda znajdują się w zasięgu korzeni. Przed wykonaniem aeracji i wyborem odpowiedniego urządzenia sprawdź jego moc oraz pojemność kosza. Aeratory zakładane zwykle są wystarczające, aby aerować trawnik średniej wielkości.

Wertykulacja trawnika - jak często należy ją wykonywać?

Wertykulatory spalinowe są urządzeniami o odmiennym przeznaczeniu. Przy użyciu wertykulatora możemy usunąć nadmiar chwastów, mchu czy wyschniętą trawę. Wertykulacja trawnika to w praktyce odcinanie górnych jej elementów, które mają olbrzymi wpływ na kondycje trawnika. Słoma całkowicie blokuje dostęp wody, tlenu i składników odżywczych do strefy korzeniowej trawnika. Wertykulację trawnika najlepiej przeprowadzić przynajmniej raz wczesną jesienią oraz wczesną wiosną. Ważne są tutaj trzy elementy: temperatura, deszcz i słońce. Staraj się unikać nadmiernego ciepła i zimna.

Najlepszą porą roku na ciężką (zaniedbane obszary) wertykulację w ogrodzie jest jesień. Lekką wertykulację można zrobić wiosną. Idealnym urządzeniem jest wertykulator elektryczny, który nie emituje spalin. W tym okresie dbamy częściej o swój trawnik, a trawa szybciej się regeneruje z uwagi na częste podlewania. Optymalny czas to kwiecień, kiedy każdego ranka na trawniku jest dużo wilgoci. Wbrew pozorom sprzęt i produkty typu wertykulator są nieprzydatne latem. Wertykulacja może wtedy być wręcz niebezpieczna dla kondycji trawy.

Areator, a wertykulator elektryczny - czym różnią się od siebie?

Wertykulatory i aeratory należą do tej samej grupy urządzeń, ale ich przeznaczenie jest inne, podobnie jak częstotliwość użytkowania, a także konstrukcja mechanizmu. Aeracja, przy pomocy aeratora, to, jak wspomnieliśmy proces napowietrzania gleby i trawy. Aerator do trawy ma trzon, który składa się ze sprężystych zębów (szprych), które przeczesują trawę z uformowanej warstwy słomy, rozluźniają ubitą wierzchnią warstwę i zapobiegają zaskorupianiu. Ten sposób pielęgnacji trawnika umożliwia lepszą penetrację i absorpcję tlenu, wilgoci i nawozów. Możesz pielęgnować trawnik tym narzędziem przez cały sezon, ale nie częściej niż raz w miesiącu (w zależności od stanu trawnika).

Wertykulatory do trawnika składają się z prostych ostrzy. Przeznaczony jest do czesania grubego filcu darniowego, perforacji z celowym uszkodzeniem korzeni. Po przetworzeniu niezbędne składniki odżywcze są dostarczane w głąb gleby bezpośrednio do korzeni, co wzmacnia system korzeniowy, czyniąc go silniejszym i zdrowszym. Mogą to być wertykulatory z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Jego waga i to jaką moc ma silnik, są uzależnione od powierzchni trawnika. Sam proces powinien być wykonywany w miesiącach, kiedy rankiem trawa jest lekko wilgotna. Ich zakup i użyciu w ogrodzie jest szczególnie ważne przy ciężkich glebach i dużych powierzchniach trawy.

Gładki zielony trawnik podkreśla piękno terenu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak może spełniać swoją tylko wtedy, gdy jest zadbany. Z biegiem czasu, bez odpowiedniej pielęgnacji, trawa ulega degradacji. Więc jeśli twój trawnik ma ponad 3 lata, zadbaj o niego, a nieocenionym pomocnikiem będzie aerator do trawy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wykorzystać aerator do trawy w ogrodzie?