Miejski ogród czyli jak uprawiać rośliny w mieście
Miejski ogród? Uprawianie roślin w mieście, czyli urban gardening nie jest wcale nowym pomysłem. Trend ten przyszedł do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Jest to termin szeroki.Może obejmować zarówno uprawę warzyw na własne potrzeby, jak i po to by dzielić sięz innymi.
Jeszcze do niedawna miejskie ogrodnictwo nie było tak popularne, lecz w tej chwili o wielkomiejskich ogródkach, uprawach na balkonie czy zielonych dachach można usłyszeć coraz więcej. Z pewnością, nie jest to przemijająca moda, gdyż ludzie mają świadomość jak istotne jest dążenie do tego, co naturalne.
Miejski ogródek - dlaczego warto go mieć
Produkcja żywności to jeden z ważniejszych elementów w miejskim ogrodnictwie.
Coraz więcej osób ma świadomość co do tego, jak wygląda proces produkcji jedzenia w tej chwili. Dlatego tak wiele uwagi zaczyna się poświęcać temu, co jemy i w jaki sposób jest to wyprodukowane. Decydując się na miejskie ogrodnictwo uzyskuje się dostęp do dobrej jakości warzyw, owoców i ziół. Skraca to wyraźnie odległość pomiędzy producentem żywności a jego odbiorcą. Poza tym, uzyskuje się dostęp do świeżych, zdrowych lokalnych produktów. Miejskie ogrodnictwo może być uprawiane zarówno w obrębie miasta, jak i na jego obrzeżach. Kolejnym ważnym aspektem miejskiego ogrodnictwa jest edukacja.
Dzieci mogą poznać, a dorośli mogą sobie przypomnieć o zasadzie sezonowości czy regionalności. Dodatkowo, uzyskuje się bazę wiedzy na temat uprawiania roślin, warzyw oraz owoców. Cele edukacyjne mogą być również realizowane poprzez specjalne warsztaty tematyczne. Oczywiście, można także aktywnie angażować się w miejskie farmy. Dodatkowo, każdy może zdecydować się na miejskie ogrodnictwo na własnym terenie… czyli na ogródku działkowym lub nawet na balkonie. W miejskim ogrodnictwie nacisk kładzie się na nawet najmniejsze działania mieszkańców.
Jak urządzić ogród w mieście- balkon pełen kwiatów
Ogród w mieście zaczyna się od pierwszej doniczki
Tak naprawdę, każdy mini ogródek, zielony balkon, a nawet skrzynka z roślinkami na parapecie to krok w przód, aby „miasto było zielone”. Coraz więcej fundacji zastanawia się nad tym, jakie wdrażać działania, aby miasto stało się bardziej przyjazne ludziom. Wpływają na to takie innowacyjne działania jak na przykład: zielone budynki, ogrody na dachach, smog free tower, czy inne. Na miejskie ogrodnictwo mogą również wpływać artystyczne działania: instalacje, wystawy lub performance tematyczne. Mogą to być działania zarówno w skali mikro, jak i o większym zasięgu. Chodzi o to, by zwrócić uwagę ludzi mieszkających w mieście na sprawy nad którymi być może dotychczas się nie zastanawiali. Zauważenie tego, co dotychczas było niezauważone jest priorytetem.
Ogród w mieście zamiast składzika
Ogrody w mieście mają same plusy
Samowystarczalność żywieniowa miast. To aspekt, który wydaje się najważniejszym jeśli chodzi o miejskie ogrodnictwo. Samodzielne uprawianie żywności pozwala na częściowe uniezależnienie się od systemu dystrybucji żywności. Jest to też najprostszy sposób na zrealizowanie założenia „jedz lokalnie”. Nie można też zapominać o integracji lokalnej społeczności. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że miejskie ogrodnictwo wpływa także korzystnie na cyrkulację wody w mieście. Zabetonowane, rozległe powierzchnie miejskich gruntów negatywnie wpływają na równowagę hydrologiczną terenu. Warunkiem do wprowadzenia zrównoważonej „polityki hydrologicznej” jest pozostawienie w przestrzeni miejskiej wolnych gruntów. Na nich woda bez problemu może wsiąkać w ziemię. I chociaż w Polsce miejskie ogrodnictwo dopiero co staje się popularne to właśnie takie działania jak uprawianie warzyw na balkonie lub ogródku działkowym sprzyjają rozwojowi tego ruchu. Jeśli tylko balkon czy taras nie wychodzą na ruchliwą ulicę to nie ma żadnych przeszkód,
by zdecydować się na samodzielną uprawę. Wystarczy dostosować ilość światła do wymagań jakie mają poszczególne rośliny. Na niewielkim metrażu doskonale sprawdzą się miniaturowe odmiany roślin, czy liściaste warzywa i zioła. Poza tym, można hodować rośliny w specjalnie nawadnianych od dołu pojemnikach. Ogrodnictwo miejskie daje szansę każdemu, kto tylko chce wpłynąć na równowagę naturalną wokół siebie.
- Więcej o:
Wiejski ogródek na balkonie w bloku z wielkiej płyty. Marzenia się spełniają
Rośliny, które pomagają w walce ze smogiem w mieście
Projekty ogrodów: nowoczesny miejski ogród w cieniu topoli
Ogród pod miastem
Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Przepis na relaks pod chmurką!
Meble i dodatki do ogrodu z LOBERON
Dlaczego warto wybrać tarasowe drzwi przesuwne?