Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ardisia drzewiasta (Ardisia crenata)

Ardisia crenata

Ardisia drzewiasta
Fot.Shutterstock/Yongkiet Jitwattanatam

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna, torfowa

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Ardisia (Ardisia), ardizja karbowana, ardizja drzewiasta. Rodzaj obejmuje 250 gatunków ciepłolubnych, zimozielonych krzewów lub niskich drzew. Liście skórzaste i ciemnozielone, poziomo wyrastające pędy tworzą kopulastą koronę, kwiaty niepozorne. Największą ozdobą ardizji są dekoracyjne owoce, czerwone lub czarne jagody, które długo utrzymują się na roślinie.

Jaka jest wysokość rośliny doniczkowej Ardisia?

Wysokość rośliny doniczkowej do 70 cm.

Gatunki Ardisia drzewiasta

Gatunki Ardisia drzewiasta (Ardisia crenata) - liście owalne, ciemnozielone, błyszczące, pędy boczne rozgałęziają się poziomo, owoce czerwone, utrzymujące się 6 miesięcy i dłużej.

Ardisia drzewiasta - uprawa i pielęgnacja

Stanowisko 

Ziemia lekka, przepuszczalna - wrzosowa lub liściowa z torfem i piaskiem. Ardisia wymaga dużo światła, ale nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura latem - normalna pokojowa, jednak owoce utrzymują się dłużej w temp. do 15oC. Temperatura minimalna w zimie 8oC.

Wilgotność powietrza 

Latem zraszamy 3 razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu. W suchych pomieszczeniach ustawiamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami, jednak tak, by dno doniczki nie stykało się z wodą. Trzeba też pamiętać o umieszczeniu na dnie doniczki drenażu, który pozwoli odprowadzić nadmiar wody z pojemnika na zewnątrz.

Wiosną i latem podlewamy rośliny 2-3 razy w tygodniu, tak by ziemia była wilgotna. Jesienią przerywamy podlewanie na 2-3 tygodnie, by roślina przeszła okres spoczynku. Zimą podlewamy raz w tygodniu. Zasilamy wiosną i latem, płynnym nawozem wieloskładnikowym do roślin doniczkowych.

Pielęgnacja 

Usunięcie części kwiatów powoduje lepsze wybarwienie owoców. Ardisia jest bardzo wrażliwa na zalanie, co może spowodować żółknięcie i opadanie liści.

Roślina lubi przyciasne doniczki

Co roku, na wiosnę. Najlepsza jest przyciasna doniczka.

Rozmnażanie

Wysiew nasion XII-II. Sadzonkowanie (VIII) - rozmnażanie odmian.

Najczęstsze choroby i szkodniki 

Wełnowce, przędziorki. W początkowym stadium wzrostu ardisia jest bardzo wrażliwa na choroby zgorzelowe.

Ardisia drzewiasta - ile kosztuje?

Roślina doniczkowa o wysokości 40 cm jest dostępna w sklepach ogrodniczych w cenie ok 60 zł. Do już prawie dojrzały okaz - gdyż roślina ta dorasta w warunkach domowych do ok 60 cm i i ma postać małego drzewka.

1 z 2Ardisia drzewiasta
Fot.Shutterstock/Yongkiet Jitwattanatam
2 z 2Ardisia drzewiasta
Fot. Red