Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec benjamina

Ficus benjamina

Encyklopedia roślin: Figowiec benjamina  Ficus benjamina

Figowiec benjamina inaczej fikus benjamina (Ficus benjamina) to tropikalne wiecznie zielone drzewo o efektownym delikatnym pokroju. Jego młode gałęzie są wiotkie i przewieszające się. Liście o długich ogonkach dorastają do 5-15 cm, są eliptyczne, ostro zakończone i skórzaste. Gatunek ten ma wiele odmian, które różnią się siłą wzrostu oraz wybarwieniem, wielkością i kształtem liści.

Rozmiary W naturalnym środowisku osiąga wysokość do 30 m, w mieszkaniach niewielkie rozmiary.

Odmiany 'Golden King' - liście biało-zielone; 'Judi' - liście żółto-zielone; 'Monique' - liście zielone o falistych brzegach; 'Barok' - liście zielone, wywinięte spiralnie; 'Exotica' - liście zielone, rośnie silnie; 'Natasja' - liście zielone, wolno rośnie.

Kwitnienie W mieszkaniach nie kwitnie

Wymagania Miejsce jasne o świetle rozproszonym i sporo wilgoci w powietrzu. Roślina może stać w cieple (ok. 20oC) przez cały rok. Ziemia próchniczno - torfowa o odczynie lekko kwaśnym. Uprawa i pielęgnacja Niedobór światła gorzej znoszą odmiany o jasnych deseniach na liściach. W suchych pomieszczeniach trzeba zapewnić wokół roślin większą wilgotność, np. często je zraszając. Po gwałtownej zmianie kierunku padania światła lub innych warunków uprawy, łatwo gubi liście. W temperaturze poniżej 15°C słabo rośnie zaczyna chorować. Wymaga przesadzania dopiero gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Rozmnażanie Wczesną wiosną lub latem przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek wierzchołkowych z dwiema parami liści. Sadzonkę warto przez kilkanaście minut trzymać w wodzie, aż wypłynie sok mleczny, który hamuje rozwój korzeni. Obsypanie jej końca preparatem ukorzeniającym przyspiesza regenerację.

Cięcie Stosuje się w celu zagęszczenia korony i ograniczenia jej rozmiarów lub odmłodzenia okazów, które straciły sporo liści. Ponieważ wyciekający z ran sok mleczny może wywołać podrażnienia oczu lub skóry, należy unikać z nim bezpośredniego kontaktu. Podlewanie i nawożenie Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna. W mokrym podłożu korzenie gniją, a brak wody powoduje, że roślinom szybko opadają liście.

Choroby i szkodniki Na liściach d spodu może pojawić się pajęczynka tworzona przez przędziorki, a na pędach brązowe tarczki - tarczniki - lub małe białe kłaczki, podobne do waty - wełnowce. W mieszkaniach szkodniki te najłatwiej można zwalczyć doglebowymi środkami owadobójczymi.

Zastosowanie Roślina uprawiana jako pokojowe drzewko w jasnych pomieszczeniach. Efektowne drzewka uzyskuje się przez zaplatanie pędów kilku roślin, które z czasem zrastają w pień w formie warkocza.

1 z 2Encyklopedia roślin: Figowiec benjamina  Ficus benjamina
2 z 2Encyklopedia roślin: Figowiec benjamina  Ficus benjamina