Bougainvillea glabra
Bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra) to zimozielone ciepłolubne drewniejące pnącze wspinające się na podpory za pomocą cierni wyrastających z kątów liści. W ciepłym klimacie uprawiane jest w gruncie, w chłodnym - jako tzw. roślina kubłowa. Jego ozdobą są dzwonkowate kielichy około 4 cm długość utworzone przez listki o jaskrawych barwach zwane podkwiatkami. Otaczają najpierw niewielkie rurkowate kwiatki, a następnie dojrzewające owoce i długo zachowują efektowny wygląd. Odmiany uprawne w większości są mieszańcami z bugenwillą peruwiańską (B. peruviana).
Rozmiary W naturalnym środowisku osiągają długość 12 metrów.
Odmiany 'Crimson Lake' - przykwiatki karmazynowe; 'Louis Wathen' - przykwiatki pomarańczowe; 'Tahitian Pink' półpełna, przykwiatki z karmazynowym końcem; 'Snow White' - przykwiatki białe; 'Golden Glow' - przykwiatki złociste; 'Mrs Lancaster' - przykwiatki czerwonofioletowe; 'Scarlet Queen' przykwiatki jaskrawoczerwone; 'Variegata' - liście biało-zielone, przykwiatki fioletowe.
Kwitnienie Latem i jesienią.
Wymagania W mieszkaniu bugenwilla powinna stać przy południowym lub wschodnim oknie, a latem na słonecznym balkonie lub w ogrodzie. Najlepiej zimuje w jasnym pomieszczeniu i w temperaturze około 6oC. Preferuje żyzną próchniczno - torfową ziemię z dodatkiem gliny i o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
Uprawa i pielęgnacja Jeśli ma zimą za ciepło później słabo kwitnie, a z braku światła gubi liście.
Rozmnażanie Przez półzdrewniałe sadzonki pędowe o długości 10 cm od stycznia do marca. Rośliny zakwitną po 2-3 latach. W naszym klimacie bugenwilla nie zawiązuje nasion.
Cięcie Jesienią lub pod koniec lutego skraca się jej pędy o 1/4-1/3 długości dzięki czemu ogranicza się wzrost i zagęszcza koronę. Roślinę można prowadzić jako pnącze lub formować z niej mały krzew lub drzewko.
Podlewanie i nawożenie Latem roślina wymaga obfitego podlewania. Od kwietnia do sierpnia co 7-10 dni należy stosować zasilanie rozcieńczonym roztworem nawozu dla roślin kwitnących. Zimą ziemia powinna być tylko nieco wilgotna (roślinie nie szkodzi utrata liści, ale pędy nie powinny zaschnąć).
Choroby i szkodniki Na pędach czasami występują mszyce, a na dolnej stronie liści białe owady o długości ok. 1 mm - mączlik szklarniowy. Oplatająca roślinę drobna pajęczynka to objaw przędziorków. Szkodniki te można zwalczać doglebowymi środkami owadobójczymi.
Zastosowanie Roślina polecana do ozdoby balkonów i tarasów. Można też latem zadołować ją wraz z doniczką na rabacie. Doskonale nadaje się do lekko ogrzewanych oszklonych ogrodów zimowych.