Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)

Thunbergia alata

Tunbergia oskrzydlona, popularnie czarnooka Zuzanna (Thunbergia alata) ma pomarańczowe, żółte lub białe kwiaty
Fot. Jeffdelone / wikimedia commons

Kategoria

pnącza

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

jesień, lato, wczesne lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Tunbergia oskrzydlona, popularnie czarnooka Zuzanna (Thunbergia alata) to wieloletnie stale zielone pnącze o wiotkich pędach owijających się wokół podpór. Liście, do 7 cm długości, ustawione są naprzeciwległe parami. Z kątów liści wyrastają kwiaty, do 4 cm średnicy, tworzące rurkę z bardzo ciemnym wnętrzem, zakończoną zwykle żółtymi, półkoliście lub sercowato wycięty płatkami.

Rozmiary

Tunberigia oskrzydlona w warunkach naturalnych dorasta nawet do 3 m długości. Jako roślina sezonowa może osiągnąć wysokość do 1,5 m.

Odmiany tunbergii oskrzydlonej

  • 'Superstar Orange' - kwiaty pomarańczowe;
  • 'Arctic White' - kwiaty białe;
  • 'Serengeti Sunset' - kwiaty ciemnopomarańczowe z jasnym obrzeżeniem;
  • 'African Sunset' - kwiaty kremowe z purpurową otoczką wokół ciemnego "oczka";
  • 'Lemon a Peel' - płatki żółte, trójkątne, 'Gregory' - kwiaty ciemnopomarańczowe bez oczka.

Kwitnienie

Tunbergia oskrzydlona ma pomarańczowe, żółte, purpurowe lub kremowe kwiaty z czarnym środkiem pojawiające się od czerwca do końca sezonu.  

Wymagania

W pojemnikach dla tunbergii najlepsze jest lekkie podłoże kompostowe, a w ogrodzie gleba żyzna próchnicznogliniasta, o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym lub zasadowym odczynie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Tunbergia - jak uprawiać?

Tunbergia to szybko rosnące pnącze, którego kwiaty kierują się zarówno w nasłonecznioną jak i ocienioną stronę. Osiąga 1-2 m wysokości, owija się wokół podpór. Siew nasion w marcu pod dachem. Trzeba uważać z nadmiernym podlewaniem, gdyż nie toleruje zalania korzeni. Ginie od przymrozku.

Rozmnażanie

Tunbergia oskrzydlona ma długi okres wegetacji i zakwitają późno, jeśli ich nasiona wysiejemy w maju. Dlatego trzeba je siać już w marcu do doniczek i uprawiać pod osłonami (np. w domu na parapecie 18-24oC), dopóki nie nadejdzie czas majowego sadzenia na balkonie. Kto się boi, że w domu otrzyma nadmiernie wyciągniętą rozsadę, może w odpowiednim czasie kupić gotowe rośliny w sklepie ogrodniczym. Wiosną okazy z domu lub szklarni trzeba stopniowo przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz, wystawiając je codziennie na kilka godzin na zewnątrz.

Cięcie

Regularnie cięcie nie jest wymagane. Usuwanie przekwitających kwiatów sprzyja długiemu i obfitemu kwitnieniu tunbergii oskrzydlonej.

Podlewanie i nawożenie

Tunbergia uprawiana w pojemnikach wymaga przez cały sezon regularnego podlewania i zasilania rozcieńczonymi dawkami nawozu dla roślin kwitnących.

Tunbergia oskrzydlona - choroby i szkodniki

Tunbergia jest dość odporną rośliną. Głównym zagrożeniem dla niej stanowią przędziorki. Najczęściej atakowana jest przez przędziorka chmielowca.

Tunbergia - zimowanie

Tunberga oskrzydlona uprawiana najczęściej w Polsce jako roślina doniczkowa i wymaga zimowania w domu lub w oranżerii. Tunbergia oskrzydlona nie jest odporna na mrozy i w gruncie nie przetrwa zimy. Mogą być dla niej zagrażające nawet jesienne przymrozki. 

Zastosowanie

Tunbergia sprawdza się jako sezonowa roślina balkonowa i tarasowa oraz ogrodowa do ukwiecania balustrad, bramek, płotów i trejaży, możliwa też do całorocznej uprawy pokojowej na słonecznych parapetach.

1 z 2Tunbergia oskrzydlona, popularnie czarnooka Zuzanna (Thunbergia alata) ma pomarańczowe, żółte lub białe kwiaty
Fot. Jeffdelone / wikimedia commons
2 z 2Encyklopedia roślin: Tunbergia oskrzydlona  popularnie czarnooka Zuzann