Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ciemiernik (Helleborus)

Helleborus

Ciemiernik 'Josef Lemper'
Fot. Liliana Sokołowska

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna, zima

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

To roślina dla tych, którzy chcą cieszyć oko rozkwitającymi pąkami nawet wtedy, gdy w ogrodzie śnieg i mróz. W Polsce ciemiernik zakwita wczesną wiosną, najczęściej po odwilży. Ale niektóre odmiany pojawiają się na rabatkach już zimą. Właśnie dlatego ciemiernik bywa nazywany różą Bożego Narodzenia. Jest rośliną długowieczną, rozrastającą się z czasem w piękne skupiska z licznymi pędami kwiatowymi. Uprawiając ten gatunek trzeba jednak uważać, ciemiernik jest trujący. Spożycie może powodować zatrucie, a kontakt soku rośliny ze skórą niekiedy wywołuje podrażnienie.

Rozmiary. Ciemierniki osiągają wysokość od 30 do 70 centymetrów.

Gatunki. Ciemiernik występuje w ok. 20 gatunkach. Rodzime gatunki to: ciemiernik zielony i czerwonawy (purpurowy), które spotkać można w Bieszczadach i są objętą ochroną. Pozostałe to m.in. ciemiernik biały, wschodni, cuchnący, korsykański, ogrodowy, kaukaski. Wymagania, stanowisko. Najlepszym stanowiskiem do uprawy ciemiernika będzie miejsce osłonięte od wiatru, lekko zacienione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym, najlepiej gleba z domieszką wapnia.

Kwitnienie. W zależności od odmiany; od stycznia do kwietnia. Ciemiernik biały zakwita w listopadzie/grudniu. Kwiaty mają najczęściej barwę zieloną, purpurową, białą.

Uprawa i pielęgnacja. Przy właściwym doborze stanowiska ciemierniki nie sprawiają kłopotów. Najlepiej czują się wśród krzewów liściastych, rosnących z zachowaniem odstępów. Nie lubią przesadzania.

Rozmnażanie. Ciemierniki najlepiej rozmnażać przez podział rośliny lub z nasion.

Cięcie. Roślina nie wymaga przycinania. Przed okresem kwitnienia można usunąć suche liście, zapewniając młodym pąkom lepszy dostęp do słońca

Podlewanie i nawożenie. Podlewanie jest ważne szczególnie latem, kiedy ciemierniki tworzą pąki, a jednocześnie są narażone na nadmierne nasłonecznienie i wysychanie podłoża. W kwestii nawożenia korzystne jest zastosowanie kompostu, czy obornika.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Ciemiernikom najczęściej zagrażają mszyce i czarna plamistość.

Zastosowanie. Dekoracyjne, ciemierniki zdobią rabaty ogrodowe w zimie i wczesną wiosną, sprawdzają się także jako kwiaty cięte. Znajdują również zastosowanie w medycynie.

1 z 1Ciemiernik 'Josef Lemper'
Fot. Liliana Sokołowska