Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dereń skrętolistny

Cornus alternifolia

Encyklopedia roślin: Deren skretolistny   inaczej naprzemianlistny  Cor

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Dereń skrętolistny, inaczej naprzemianlistny (Cornus alternifolia) Krzew lub niskie drzewo o poziomo rozpostartych gałęziach, zrzucające na zimę liście. Rośnie dość powoli. Szerokojajowate liście długości 5-12 cm wyrastają skrętolegle głównie na końcach gałązek, są ciemnozielone, błyszczące, z wyraźnie zagłębionymi nerwami na górnej stronie. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowe, czerwone, fioletowe i brązowe odcienie. Kwiaty kremowe, pachnące, zebrane w płaskie wzniesione kwiatostany. Owoce najpierw czerwonawe, dojrzałe niebieskoczarne, szybko opadają, natomiast długo pozostają na krzewie ich dekoracyjne czerwone szypułki.

Rozmiary Do około 7 m wysokości i 9 m szerokości.

Odmiany 'Argentea' inaczej ?Variegata? - o pokroju walcowatym, liście drobne, biało obrzeżone, kora młodych pędów zielona; ?Winter Orange? - ma zimą pomarańczową korę.

Kwitnienie Od końca maja do pierwszej połowy czerwca.

Wymagania Gatunek ten preferuje stanowiska półcieniste lub w pełni nasłonecznione oraz żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne gleby, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała na mrozy (do -25oC). Może rosnąć w cieniu, ale wówczas jesienią nie przebarwia się intensywnie.

Rozmnażanie Z nasion lub sadzonek zielnych lub półzdrewniałych.

Cięcie Nie wskazane, usuwa się tylko martwe, chore lub krzyżujące się pędy.

Podlewanie i nawożenie Preferuje mokre gleby. Znosi jedynie krótkie okresy suszy. W okresach bezdeszczowych wymaga podlewania. Zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki. Antraknoza zgorzel pędów (choroba grzybowa) może powodować zamieranie gałęzi i całych krzewów.

Zastosowanie Do sadzenia pojedynczo na trawnikach, w miejscach dobrze widocznych z daleka. Krzew ceniony za koloryt liści i zimową barwę kory.

1 z 1Encyklopedia roślin: Deren skretolistny   inaczej naprzemianlistny  Cor