Aechmea fasciata
Odczyn gleby
kwaśnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny doniczkoweEchmea wstęgowata to Epifit. Liście zebrane w rozetę, sztywne, szarozielone z białawym nalotem, który tworzy poprzeczne wstęgi. Nasady liści tworzą rynienkowate zagłębienie - lejek, w którym zbiera się woda. Kwiaty niepozorne, otoczone barwnymi przykwiatkami, zebrane w wiechy lub grona. Kwiaty doniczkowe echmea? Roślina doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu.
Rozmiary Kwiat echmea osiąga wysokość do 40-50 cm.
Odmiany
Echmea rodzaje różnią się kolorem kwiatów:
Kwitnienie W sprzedaży dostępne są już kwitnące okazy, najlepiej wybierać rośliny z rozwijającym się pąkiem kwiatowym. Echmea kiedy kwitnie? Kwitnie 3-4 miesiące, a po przekwitnieniu roślina mateczna obumiera, ale pojawiają się boczne młode przyrosty.
Stanowisko Ziemia próchniczna, przepuszczalna, lekko kwaśna - ziemia torfowa z dodatkiem rozłożonych liści lub igliwia sosny. Wymaga dużo rozproszonego światła. Temperatura minimalna 12oC.
Wilgotność powietrza Roślina dobrze przystosowana do zmiennej wilgotności powietrza, dobrze nosi suche i zanieczyszczone powietrze. Nie trzeba zraszać.
Podlewanie i nawożenie Lejek echmei napełniamy miękką wodą, tak by nadmiar ściekał do ziemi. Wodę w lejku zmieniamy co 3 tygodnie. Nie wymaga zasilania nawozami.
Echmea pielęgnacja
Zakurzone liście czyścimy miotełką, nie naruszając nalotu. Uschnięty kwiatostan obcinamy u podstawy.
Echmea przesadzenie Przesadzamy po obumarciu rośliny matecznej, oddzielając przy tym odrosty.
Echmea rozmnażanie
Echmeę można rozmnożyć przez wysiew nasion w isnpekcie od lutego do kwietnia. Echmea jak rozmnożyć? Innym sposobem jest oddzielanie odrostów korzeniowych u podstawy rozety rośliny.
Najczęstsze choroby i szkodniki
Utrapieniem echemei są wełnowce i mszyce.