Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

Aechmea fasciata

Echmea kwitnie około pół roku (1), po czym zamiera (2). U podstawy rozety powstają odrosty (3), które można ukorzenić (4).
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kolor kwiatów

czerwone, niebieskie, różowe

Kolor liści

biało-zielone, zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Echmea wstęgowata to Epifit. Liście zebrane w rozetę, sztywne, szarozielone z białawym nalotem, który tworzy poprzeczne wstęgi. Nasady liści tworzą rynienkowate zagłębienie - lejek, w którym zbiera się woda. Kwiaty niepozorne, otoczone barwnymi przykwiatkami, zebrane w wiechy lub grona. Kwiaty doniczkowe echmea? Roślina doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu.

Rozmiary  Kwiat echmea osiąga wysokość do 40-50 cm.

Odmiany

Echmea rodzaje różnią się kolorem kwiatów: 

  • 'Blue Rain' - efektowne, błękitne kwiaty,
  • 'Primera'- kwiatostan jasnoróżowy,
  • 'Variegata' - liście z kremowym pasem na środku lub z kremowym obrzeżeniem,
  • 'Fia' - liście całe zielone, błyszczące, kwiatostan czerwony.

Kwitnienie W sprzedaży dostępne są już kwitnące okazy, najlepiej wybierać rośliny z rozwijającym się pąkiem kwiatowym. Echmea kiedy kwitnie? Kwitnie 3-4 miesiące, a po przekwitnieniu roślina mateczna obumiera, ale pojawiają się boczne młode przyrosty.

Stanowisko Ziemia próchniczna, przepuszczalna, lekko kwaśna - ziemia torfowa z dodatkiem rozłożonych liści lub igliwia sosny. Wymaga dużo rozproszonego światła. Temperatura minimalna 12oC.

Wilgotność powietrza Roślina dobrze przystosowana do zmiennej wilgotności powietrza, dobrze nosi suche i zanieczyszczone powietrze. Nie trzeba zraszać.

Podlewanie i nawożenie Lejek echmei napełniamy miękką wodą, tak by nadmiar ściekał do ziemi. Wodę w lejku zmieniamy co 3 tygodnie. Nie wymaga zasilania nawozami.

Echmea pielęgnacja

Zakurzone liście czyścimy miotełką, nie naruszając nalotu. Uschnięty kwiatostan obcinamy u podstawy.

Echmea uprawa

Echmea przesadzenie Przesadzamy po obumarciu rośliny matecznej, oddzielając przy tym odrosty.

Echmea rozmnażanie

Echmeę można rozmnożyć przez wysiew nasion w isnpekcie od lutego do kwietnia. Echmea jak rozmnożyć? Innym sposobem jest oddzielanie odrostów korzeniowych u podstawy rozety rośliny. 

Najczęstsze choroby i szkodniki

Utrapieniem echemei są wełnowce i mszyce.

 

1 z 1Echmea kwitnie około pół roku (1), po czym zamiera (2). U podstawy rozety powstają odrosty (3), które można ukorzenić (4).
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia