Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec benjamiński

Ficus benjamina

Encyklopedia roślin: Figowiec benjaminski  Ficus benjamina   Drzewko ks

Kolor liści

biało-zielone, zielone

Odczyn gleby

obojętny

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 3 m

Figowiec benjamiński (Ficus benjamina). Rodzaj Ficus obejmuje 800 gatunków zimozielonych krzewów, drzew i pnączy. Figowiec benjamiński ma zwieszające się pędy, na których wyrastają gęsto małe i błyszczące liście.

Rozmiary Wysokość do 3 m.

Odmiany Odmiany figowca różnią się pokrojem i ulistnieniem. 'Exotica' - liście zielone, o długich i skręconych wierzchołkach, 'Starlight' - liście kremowo-zielone. Figowiec benjamiński może być prowadzony w formie miniaturowej lub na drzewko bonsai.

Kwitnienie W domowych warunkach nie kwitnie.

Stanowisko Mieszanka ziemi gnojowej, kompostowej, torfu i piasku (4:2:2:1). Zapewniamy drenaż na dnie doniczki w postaci keramzytu, żwiru, itp. Miejsce w pełni słoneczne, ale chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura w zimie 13-15oC, latem maksymalna 24oC.

Wilgotność powietrza Wymaga codziennego zraszania przy temperaturze powyżej 15oC.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy umiarkowanie, do 2 razy w tygodniu, zlewając nadmiar wody z podstawki. W zimie co 7-10 dni. Woda do podlewania powinna być miękka i letnia. Figowiec nie znosi nadmiaru wody, przy którym liście żółkną i opadają. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, w okresie wzrostu.

Pielęgnacja Roślina dość wymagająca. Figowiec benjamiński nie lubi przeciągów, zmiany miejsca i nagłych zmian temperatury, na co reaguje zrzuceniem liści. Zimą dobrze jest zapewnić mu chłodniejsze warunki (15oC). Wymaga częstego przemywania liści (zraszanie).

Przesadzanie Młode figowce przesadzamy do większej doniczki co roku, na wiosnę, a starszym wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Rozmnażanie Sadzonki pędowe z 1 liściem, wierzchołkowe z 3-4 liśćmi. Po ścięciu wstawiamy sadzonki do ciepłej wody, by usunąć wypływający sok mleczny.

Najczęstsze choroby i szkodniki Grzyby sadzakowe rozwijające się na spadzi. Mączliki, przędziorki, tarczniki i miseczniki.

1 z 1Encyklopedia roślin: Figowiec benjaminski  Ficus benjamina   Drzewko ks