Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nieszpułka zwyczajna

Mespilus germanica

Encyklopedia roślin: Nieszpulka zwyczajna  inaczej jadalna  Mespilus ge

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Nieszpułka zwyczajna, inaczej jadalna (Mespilus germanica.) Zrzucające na zimę liście wolno rosnące drzewo lub rozłożysty krzew. Ciemnozielone, eliptyczne liście, o długości około 10 cm, jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo. Kwiaty o pięciocentymetrowej średnicy i pięciu białych płatkach wyrastają pojedynczo na wierzchołkach pędów. Kuliste rdzawobrązowawe owoce, o średnicy 2-4 cm, okrągłe, gruszkowate lub spłaszczone, z długimi listkowatymi działkami kielicha i dużym znamieniem po opadłej koronie, mają twardy kwaśnosłodki miąższ. Stają się smaczniejsze i nadają się do spożycia po lekkim przemrożeniu lub kilkudniowym przechowywaniu w cieple.

Rozmiary Wysokość 3-5 m.

Odmiany 'Nottingham' - owoce drobne; 'Dutch Giant' - odmiana plenna, owoce spłaszczone; 'Süssmispel' - owoce wyjątkowo słodkie i smaczne bez przemrażania; 'Monstrualna' - owoce duże, smaczne, niektóre nieforemne.

Kwitnienie Koniec maja - początek czerwca.

Wymagania Preferuje zasobną, przepuszczalną i wilgotną glebę, ale radzi sobie też na słabszej ziemi. Gatunek tolerancyjny co do odczynu podłoża. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione.

Uprawa i pielęgnacja Drzewo dość odporne na mróz, jednak w ostre zimy najmłodsze przyrosty mogą przemarzać i lepiej owocuje w ciepłych rejonach kraju. Późno zrzuca liście, więc nagłe duże opady śniegu mogą powodować wyłamywanie gałęzi.

Rozmnażanie Z nasion, sadzonek pędowych lub przez szczepienie.

Cięcie Sanitarne i prześwietlanie u drzew starszych.

Podlewanie i nawożenie Nie wymaga podlewania. Wystarczy zasilanie kompostem lub obornikiem co 4 lata.

Choroby i szkodniki Drzewo rzadko choruje. Może być porażane przez grzyby powodujące zgniliznę drewna lub mączniaka prawdziwego. Bywa atakowane przez mszyce.

Zastosowanie Gatunek ozdobny o jadalnych owocach, nadających się szczególnie do robienia przetworów. Polecane do uprawy w przydomowych ogródkach.

1 z 2Encyklopedia roślin: Nieszpulka zwyczajna  inaczej jadalna  Mespilus ge
2 z 2Encyklopedia roślin: Nieszpulka zwyczajna  inaczej jadalna  Mespilus ge