Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec deltolistny

Ficus deltoidea

Encyklopedia roślin: Figowiec deltoistny  Ficus deltoidea

Pora kwitnienia

wiosna

Stanowisko

cień, słońce

Wysokość

do 5 m

Figowiec deltolistny, inaczej fikus deltolistny (Ficus deltoidea) to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo z łopatkowatymi skórzastymi liśćmi o długości 4-8 cm, ciemnozielonymi po stronie górnej, od dołu rdzawoczerwonymi lub oliwkowatymi. Kupowane doniczkowe egzemplarze często mają liczne zawiązki owoców, które długo pozostają zielone i opadają nie dojrzewając. W warunkach domowych tworzą się mniej licznie. Kwiatów nie zobaczymy. Są drobne bezpłatkowe i tworzą się w rozdętych spłaszczonych wierzchołkach pędów wyrastających w kątach liści, które wyglądają jak małe, około 1 cm średnicy zielone owoce zwane figami.

Rozmiary W naturze do 5 m wysokości w mieszkaniach do około 1,5 m.

Odmiany Brak.

Kwitnienie Wiosną.

Wymagania Miejsce jasne o świetle rozproszonym i ciepłe (ok. 20oC) przez cały rok. Nie potrzebuje dużej wilgotności powietrza.

Uprawa i pielęgnacja Rośnie wolno. Dobrze znosi niedobór światła i dość suche powietrze. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Wymaga przesadzania dopiero gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Rozmnażanie Wczesną wiosną lub latem, przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek wierzchołkowych o dwóch parach liści. Trudno się regeneruje. Sadzonkę warto przez kilkanaście minut trzymać w wodzie, aż wypłynie sok mleczny, który hamuje rozwój korzeni. Obsypanie końca sadzonki preparatem ukorzeniającym przyspiesza regenerację.

Cięcie Rzadko jest wymagane. Można usuwać gałązki rosnące do środka korony i krzyżujące się ze sobą. Ponieważ wyciekający z ran sok mleczny może wywołać podrażnienia oczu lub skóry, należy unikać z nim bezpośredniego kontaktu.

Podlewanie i nawożenie Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna. Przed kolejnym podlaniem powinna lekko przeschnąć. W mokrym podłożu korzenie szybko gniją, a z baku wody roślinom opadają liście.

Choroby i szkodniki Niekiedy przy ogonkach widać brązowe tarczki - tarczniki - lub małe białe kłaczki, podobne do waty - wełnowce. W mieszkaniach szkodniki te zwalcza się doglebowymi środkami owadobójczymi.

Zastosowanie Roślina uprawiana jako pokojowe drzewko w zacienionych pomieszczeniach

1 z 1Encyklopedia roślin: Figowiec deltoistny  Ficus deltoidea