Ligustrum vulgare
Kategoria
krzewy liściasteKolor kwiatów
białePora kwitnienia
latoWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 3 mZastosowanie
rośliny ogrodoweLigustr pospolity (Ligustrum vulgare) Krzew częściowo zimozielony lub zrzucający liście na zimę. Liście lancetowate, ciemnozielone. Białe wiechy kwiatowe, pachnące. Owoce - czarne i błyszczące, trujące dla człowieka jagody.
Rozmiary Wysokość 3 m.
Odmiany 'Atrovirens' - odmiana zimozielona, o luźnym, wyprostowanym pokroju, liście ciemnozielone, połyskujące; jesienią brunatnieją, wysokość 3-4 m. 'Aureum' - liście żółto-zielone. 'Chlorocarpum' - odmiana zielono owocowa, silnie rosnąca o sztywnych pędach. 'Pyramidale' - odmiana o efektownie wzniesionych, sztywnych pędach, wysokość 3 m.
Kwitnienie I połowa lata (VI-VII).
Wymagania Dowolna gleba przepuszczalna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, mało wymagająca. Toleruje suszę, mróz i środowisko miejskie.
Rozmnażanie Sadzonkowanie.
Cięcie Nie wymaga cięcia. W razie potrzeby można usunąć stare gałęzie. Formując żywopłot, tniemy rośliny na wysokość 25 cm zaraz po posadzeniu wiosną (jeśli ligustr sadzimy jesienią z cięciem czekamy do wiosny). Przyrosty, które osiągną 30 cm, skracamy o połowę jeszcze w tym samym roku, ale tylko do połowy lata. Następnie wiosną przycinamy do 50 cm i ponownie skracamy przyrosty, jeśli osiągną ok. 25 cm. Formujemy w ten sposób żywopłot przez kilka lat- aż do uzyskania pożądanej wysokości i wtedy przyrosty zostawiamy. Strzyżenie już uformowanego żywopłotu wykonujemy często, tak by przyrosty wynosiły rocznie 3 cm.
Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne. Rośliny można zasilić obornikiem lub kompostem, jeśli rosną na ubogiej glebie.
Choroby i szkodniki Liście mogą uszkadzać opuchlaki, wciornastki, owady minujące oraz grzyby wywołujące plamistość.
Zastosowanie Podstawowa roślina żywopłotowa. Roślina miododajna.