Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec pospolity

Ficus carica

Encyklopedia roślin: Figowiec pospolity  Ficus carica

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

gliniasta

Stanowisko

słońce

Wysokość

do 3 m

Figowiec pospolity, figa jadalna (Ficus carica) to ciepłolubne drzewo lub duży krzew z rozłożystą koroną zrzucający na zimę liście. Liście o długości 10- 20 cm, okrągławe, trój- lub pięcioklapowe i o sercowatej nasadzie. Ma osobniki męskie i żeńskie. Tworzy drobne bezpłatkowe kwiaty, które wyrastają w kątach liści w rozdętych spłaszczonych wierzchołkach pędów. Owoce, zwane figami, gruszkowate, długości do 10 cm, początkowo zielone, po później purpurowofioletowe lub brązowe. Dojrzewają od sierpnia do zimy. Figi dalmatyńskie zawiązują owoce bez nasion, nie wymagają zapylania, ich żeńskie okazy uprawiane są jako rośliny pojemnikowe. Figi smyrneńskie wymagają zapylania, uprawiane są w warunkach naturalnych.

Rozmiary Do 3 metrów wysokości i 4 metrów szerokości.

Odmiany 'Freezmaster' - karłowa, bardzo plenna, odporna nawet na duży mróz, nie wymaga zapylania.

Kwitnienie Wczesną wiosną.

Wymagania Potrzebuje dużo słońca i niezbyt zasobnej gliniastej ziemi o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Zimą typowy gatunek znosi temperaturę do -15oC.

Uprawa i pielęgnacja W chłodnych rejonach uprawiana jest jako tzw. roślina kubłowa. Okazy pojemnikowe powinny latem zimą stać na słonecznym balkonie lub w ogrodzie a zimą chłodnym (5-10oC) pomieszczeniu. Może być niezbyt jasne. W cieplejszych rejonach kraju może rosnąć w gruncie, w ciepłych zacisznych miejscach. Rośliny typowe trzeba solidnie ochraniać przed mrozem np. namiotem foliowym. Po przemarznięciu pędów roślina łatwo odrasta od korzeni.

Rozmnażanie Latem ze zdrewniałych lub zielnych sadzonek lub przez odkłady.

Cięcie Nie wymagane. Podlewanie i nawożenie Od wiosny do jesieni potrzebuje dużo wilgoci, okazy rosnące w pojemnikach zimą podlewa się skąpo. Zasilanie nie powinno być obfite.

Choroby i szkodniki Tarczniki (brązowe tarczki) lub miseczniki (niewielkie skórzaste miseczki) na spodniej stronie liści i na łodygach. Na egzemplarzach, z których zbiera się owoce, należy zwalczać preparatami chemicznymi stosowany przy uprawie roślin jadalnych, stosując się do załączonej na nich instrukcji.

Zastosowanie Jako egzotyczne drzewo owocowe i roślina do dekoracji balkonów tarasów i ogrodów.

1 z 1Encyklopedia roślin: Figowiec pospolity  Ficus carica