Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea

Echinacea purpurea 'Fatal attraction' SLOWA KLUCZOWE: jeżówki
Fot. Wiesław Gawryś

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea inaczej Rudbeckia purpurea) Bylina o szorstkich pędach i liściach. Pędy sztywne z ciemnozielonymi zaostrzonymi liśćmi, całobrzegimi lub ząbkowanymi. Kwiatki zebrane w koszyczek o średnicy do 10 cm. Brzeżne języczkowate, u gatunku purpurowe, zwykle zwisające, środkowe rurkowate tworzą ciemną ?zjeżoną? główkę. U odmian duża różnorodność kolorów, nie występuje jedynie barwa niebieska, oraz kwiatostany pełne typu anemonowego z pomponowym środkiem złożonym z krótszych kwiatków języczkowatych.

Rozmiary Zwykle do wysokości do 1 m, ma odmiany niskie do 60 cm.

Odmiany jeżówka purpurowa 'Alba' - kwiatki brzeżne białe, główka ciemna, jeżówka 'Magnus' - kwiatki brzeżne szerokie intensywnie purpurowe, główka ciemna, jeżówka 'Hot Papaya' - anemonowa, kwiatki czerwono-pomarańczowe, powywijane, jeżówka 'Flame Thrower' - kwiatki brzeżne żółto-pomarańczowe, główka ciemnoczerwona, 'Coconut Lime' - anemonowa, biało-żółta, 'Firebird' - kwiatki brzeżne czerwone, główka ciemnobordowa, wysokość do 60 cm.

Kwitnienie VI-IX.

Wymagania Próchniczna lub gliniasto-piaszczysta przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Znosi suszę, jest mrozoodporna. Rozmnażanie Z nasion, ale tylko niektóre rośliny o pojedynczych kwiatostanach przekazują swoje cechy na potomstwo. Odmiany, których siewki nie odtwarzają charakterystycznych cech, dzieli się wiosną na części lub późną jesienią ukorzenia ich sadzonki korzeniowe. Cięcie Ścinanie przekwitłych kwiatostanów poprawia wygląd kęp i znacząco przedłuża kwitnienie. Ostatnie owocostany z okazałą kolczastą główka warto zachować, by zimą zdobiły ogród. Wiosną usuwamy zaschłe części. Podlewanie i nawożenie Odmiany w typie roślin dzikich dobrze znoszą suszę, natomiast o delikatniejszych kwiatostanach i tworzące liczne liście wymagają lekko wilgotnej gleby. Zasilanie jesienią kompostem lub wiosną nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Odporna na choroby liści i szkodniki ale na stanowiskach wilgotnych, gdzie do korzeni dociera mało powietrza, może zamierać, szczególnie zimą.

Zastosowanie Roślina rabatowa, do ogrodów żwirowych oraz pojemników.

1 z 6Echinacea purpurea 'Fatal attraction' SLOWA KLUCZOWE: jeżówki
Fot. Wiesław Gawryś
2 z 6JEŻÓWKA PURPUROWA 'GREEN JEWEL' to kwiat dla koneserów. Ma zarówno zielone płatki, jak i środek. Dorasta do wysokości 50 cm, a szerokość jej kęp dochodzi do 65 cm.
Fot. Dariusz Raczko
3 z 6Small Garden; British Heather Growers Association SLOWA KLUCZOWE: jezowka
Fot. Tomek Ciesielski
4 z 6JEŻÓWKA PURPUROWA 'HOT PAPAYA ' jest nieco "rozwichrzona". Jej czerwień może być intensywna lub mieć pomarańczowy odcień. Roślina osiąga do 80 cm, ale tworzy dość wąskie kępy
Fot. Dariusz Raczko
5 z 6JEŻÓWKA PURPUROWA 'FLAME THROWER' tworzy mocno pachnące kwiaty o płomiennych barwach. Osiągają średnicę 10 cm. Dorasta do niemal metrowej wysokości i silnie się krzewi
Fot. Vitroflora
6 z 6JEŻÓWKA PURPUROWA 'FIREBIRD' przyciąga oczy intensywną czerwienią płatków pogłębioną przez ciemną barwę główki. Dorasta do 65 cm. Szerokość jej kęp jest nieco mniejsza.
Fot. Vitroflora

Czytaj więcej o "Jeżówka purpurowa"

Rośliny odmiany 'Cheyenne Spirit' kwitną na czerwono, żółto, biało i różowo.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)