Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jodła balsamiczna (Abies balsamea)

Abies balsamea

kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Waszak

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) to gatunek zimozielonego drzewa o wąsko-stożkowym pokroju i ostro zakończonym wierzchołku korony. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma białymi paskami o charakterystycznym, przyjemnym, balsamicznym zapachu. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, stojące szyszki.

Jodła balsamiczna - wysokość

Jodła balsamiczna jak szybko rośnie?  Nie rośnie zbyt szybko ponieważ roczny przyrost to ok 8 cm. Osiąga 15-20 m wysokości.

Jodła balsamiczna - odmiany 

  • 'Weeping Larry'- odmiana wąsko-stożkowata, zwarta o płaczącym pokroju, przewodnik wykręca się i odchyla od pionu, rośnie powoli, osiąga docelowo 2-3 m wysokości, igły wąskie, szarozielone. Ze względu na pokrój wymaga palikowania.
  • 'Nana' - odmiana karłowa, o płaskokulistym pokroju, osiąga 20-50 cm wysokości, igły krótkie i ciemnozielone.
  • 'Piccolo' - odmiana karłowa, o zwartym, płaskokulistym pokroju, osiąga 50-100 cm wysokości, igły ciemnozielone.

Jodła balsamiczna wymagania niezbędne do uprawy

Jodła balsamiczna lubi podłoże gliniaste, żyzne i zasobne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co można zapewnić poprzez rozpylanie wody na około jodły w czasie podlewania lub poprzez polewanie całych roślin.

Jodła balsamiczna uprawa i pielęgnacja

Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Jodła balsamiczna jest wytrzymała na mrozy, ale wrażliwa na duże wahania temperatury.

Rozmnażanie .Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie - jodła balsamiczna na pniu. Jodła balsamiczna sadzonki z gołym korzeniem można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. 

Cięcie. Cięcie jodły balsamicznej  nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości.

Podlewanie i nawożenie Jodła balsamiczna najlepiej czuje się wilgotnym podłożu.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyc - obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie

Jodła balsamiczna wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach. W krajach swojego pochodzenia (Kanada, płn-wsch. USA) jodła balsamiczna znajduje zastosowanie jako drzewko bożonarodzeniowe, natomiast na skalę przemysłową pozyskuje się z niej drewno i żywicę.

1 z 2kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Waszak
2 z 2Encyklopedia roślin: Jodla balsamiczna  Abies balsamea