Abies balsamea
Jodła balsamiczna (Abies balsamea) to gatunek zimozielonego drzewa o wąsko-stożkowym pokroju i ostro zakończonym wierzchołku korony. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma białymi paskami o charakterystycznym, przyjemnym, balsamicznym zapachu. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, stojące szyszki.
Jodła balsamiczna jak szybko rośnie? Nie rośnie zbyt szybko ponieważ roczny przyrost to ok 8 cm. Osiąga 15-20 m wysokości.
Jodła balsamiczna lubi podłoże gliniaste, żyzne i zasobne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co można zapewnić poprzez rozpylanie wody na około jodły w czasie podlewania lub poprzez polewanie całych roślin.
Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Jodła balsamiczna jest wytrzymała na mrozy, ale wrażliwa na duże wahania temperatury.
Rozmnażanie .Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie - jodła balsamiczna na pniu. Jodła balsamiczna sadzonki z gołym korzeniem można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych.
Cięcie. Cięcie jodły balsamicznej nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości.
Podlewanie i nawożenie Jodła balsamiczna najlepiej czuje się wilgotnym podłożu.
Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyc - obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.
Zastosowanie
Jodła balsamiczna wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach. W krajach swojego pochodzenia (Kanada, płn-wsch. USA) jodła balsamiczna znajduje zastosowanie jako drzewko bożonarodzeniowe, natomiast na skalę przemysłową pozyskuje się z niej drewno i żywicę.