Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jodła balsamiczna

Abies balsamea

kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Waszak

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) Gatunek zimozielonego drzewa o wąsko-stożkowym pokroju i ostro zakończonym wierzchołku korony. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma białymi paskami o charakterystycznym, przyjemnym, balsamicznym zapachu. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, stojące szyszki.

Rozmiary Osiąga 15-20 m wysokości.

Odmiany 'Weeping Larry'- odmiana wąsko-stożkowata, zwarta o płaczącym pokroju, przewodnik wykręca się i odchyla od pionu, rośnie powoli, osiąga docelowo 2-3 m wysokości, igły wąskie, szarozielone. Ze względu na pokrój wymaga palikowania. 'Nana' ? odmiana karłowa, o płaskokulistym pokroju, osiąga 20-50 cm wysokości, igły krótkie i ciemnozielone. 'Piccolo' ? odmiana karłowa, o zwartym, płaskokulistym pokroju, osiąga 50-100 cm wysokości, igły ciemnozielone.

Wymagania Podłoże gliniaste, żyzne i zasobne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co można zapewnić poprzez rozpylanie wody na około jodły w czasie podlewania lub poprzez polewanie całych roślin.

Uprawa i pielęgnacja Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Wytrzymała na mrozy, ale wrażliwa na duże wahania temperatury. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyc ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie Jodła balsamiczna wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach. W krajach swojego pochodzenia (Kanada, płn-wsch. USA) jodła balsamiczna znajduje zastosowanie jako drzewko bożonarodzeniowe, natomiast na skalę przemysłową pozyskuje się z niej drewno i żywicę.

1 z 2kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Waszak
2 z 2Encyklopedia roślin: Jodla balsamiczna  Abies balsamea