Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jodła kalifornijska

Abies concolor

iglaki kompozycje
Fot. Lilanna Sokołowska

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła kalifornijska, jodła jednobarwna (Abies concolor) Gatunek zimozielonego, silnie rosnącego drzewa o regularnym i wąsko-stożkowym pokroju, występujący naturalnie w centralnej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Korona o zaokrąglonym wierzchołku, igliwie długie, do 8 cm, płaskie, miękkie i szablasto wygięte o szarozielonym lub niebieskawym zabarwieniu. Roztarte igły wydzielają charakterystyczny dla gatunku, cytrynowy zapach. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy stojące, walcowate i brązowe szyszki długości do 13 cm.

Rozmiary W naszych warunkach osiąga 6-8 m wysokości, w naturze do 20 m.

Odmiany 'Argentea'- odmiana o regularnej stożkowatej koronie, osiąga do 20 m wysokości, igły szablaste, srebrzysto niebieskie, 'Wintergold' ? odmiana dość wolno rosnąca, osiąga 15 m wysokości, o bardzo efektownym, złocisto żółtym igliwiu. 'Violacea' ? odmiana silnie rosnąca, o gęstej, regularnej i stożkowej koronie, dorasta do 20 m wysokości, igliwie jasne, srebrzysto-szare.

Wymagania Najmniej wymagająca z jodeł, dobrze rośnie nawet na dość suchych i piaszczystych glebach. Najlepiej uprawiać ją na przepuszczalnej, kwaśnej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska, ale znosi lekkie zacienienie. W głębokim cieniu gubi dolne gałęzie. Dobrze rośnie na otwartych i wietrznych przestrzeniach.

Uprawa i pielęgnacja Ze wszystkich jodeł, jodła kalifornijska jest gatunkiem najbardziej polecanym do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Roślina ta łatwo adaptuje się do różnych siedlisk, jest wytrzymała na mrozy, dobrze znosi susze i upały, oraz zanieczyszczone, miejskie powietrze. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyca ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie Jodła wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w parkach, ogrodach i zieleni osiedlowej.

1 z 1iglaki kompozycje
Fot. Lilanna Sokołowska