Abies concolor
Kategoria
drzewa iglasteOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
przepuszczalnaWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweJodła kalifornijska, jodła jednobarwna (Abies concolor) Gatunek zimozielonego, silnie rosnącego drzewa o regularnym i wąsko-stożkowym pokroju, występujący naturalnie w centralnej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Korona o zaokrąglonym wierzchołku, igliwie długie, do 8 cm, płaskie, miękkie i szablasto wygięte o szarozielonym lub niebieskawym zabarwieniu. Roztarte igły wydzielają charakterystyczny dla gatunku, cytrynowy zapach. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy stojące, walcowate i brązowe szyszki długości do 13 cm.
Rozmiary W naszych warunkach osiąga 6-8 m wysokości, w naturze do 20 m.
Odmiany 'Argentea'- odmiana o regularnej stożkowatej koronie, osiąga do 20 m wysokości, igły szablaste, srebrzysto niebieskie, 'Wintergold' ? odmiana dość wolno rosnąca, osiąga 15 m wysokości, o bardzo efektownym, złocisto żółtym igliwiu. 'Violacea' ? odmiana silnie rosnąca, o gęstej, regularnej i stożkowej koronie, dorasta do 20 m wysokości, igliwie jasne, srebrzysto-szare.
Wymagania Najmniej wymagająca z jodeł, dobrze rośnie nawet na dość suchych i piaszczystych glebach. Najlepiej uprawiać ją na przepuszczalnej, kwaśnej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska, ale znosi lekkie zacienienie. W głębokim cieniu gubi dolne gałęzie. Dobrze rośnie na otwartych i wietrznych przestrzeniach.
Uprawa i pielęgnacja Ze wszystkich jodeł, jodła kalifornijska jest gatunkiem najbardziej polecanym do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Roślina ta łatwo adaptuje się do różnych siedlisk, jest wytrzymała na mrozy, dobrze znosi susze i upały, oraz zanieczyszczone, miejskie powietrze. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne.
Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyca ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.
Zastosowanie Jodła wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w parkach, ogrodach i zieleni osiedlowej.